× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Mostar

ekoloska_bomba_uborak_dn_web.png.jpeg

Odlagalište otpada Uborak koje već dugo rješava svoj status, danas je ekološka bomba na sjeveru Mostara. Požar koji je izbio iz još uvijek neutvrđenih razloga eskalirao u do sada najveći na tom odlagalištu. Šteta je prema riječima gradonačelnika Marija Kordića stopostotna.

Veliki gusti dim nadvio se nad mostarskom deponijom, a neugodan miris proširio se gotovo kroz čitav grad. Na teren su izašle sve raspoložive službe, požar je devastirao gotovo cijeli lokalitet, a stradala je reciklažna hala te sva postrojenja u njoj. Odmah je održana zajednička hitna sjednica gradskog i županijskog stožera civilne zaštite.

"Proglasili smo izvanredno stanje u Gradu Mostaru što će nam omogućiti brzo i operativno djelovanje kako bi nekako sanirali cijelu tu priču te iznašli mogućnost što s otpadom u budućnosti jer će nam to predstavljati najveći problem već sutra gdje s otpadom iz Mostara", kazao je gradonačenik Grada Mostara Mario Kordić.

"Vlada Hercegovačko-neretvanske županije će u što kraćem roku uplatiti pomoć prema Gradu Mostaru da zajednički prebrodimo ovu jako tešku situaciju za Grad Mostar, županiju i cijelu regiju. I u tom smislu poduzet ćemo sve neophodne aktivnosti kako bi posljedice prevenirali, odnosno spriječili daljnje širenje, a naravno omogućili funkcioniranje u okviru Grada Mostara i svih razina vlasti da omogućimo neometan život našim građanima jer ovo je jedna ekološka katastrofa s posljedicama koje ćemo tek saznati", ističe zapovjednik Civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta

Tijekom dana reagirali su i aktivisti koji se bore za potpuno zatvaranje odlagališta u Uborku.

"Očekujem da za ovo netko odgovara. Ovdje na sedlu koje je požarom zahvaćeno je u tijeku zabrana odlaganja od federalnog inspektorata. Međutim grad i deponija nisu to poslušali, nastavili su odlaganje. Napominjem i da na ovom dijelu, na ovom sedlu nije gram jedan zemlje stavljen, nije pokrivano zemljom i situacija je još gora zbog toga", kazao je predsjednik Udruge "Jer nas se tiče" Omer Hujdur. 

Građani su pozvani na odgovornost, jer u središtu Hercegovine postoje ionako veliki problemi s odlaganjem otpada. Upućen je apel da se suzdrže odlaganja bilo kakvog krutog otpada.

"Naredba je da se to ne radi do daljnjega kako taj otpad dodatno ne bi opteretio sustav. Isto tako naredili smo gospodarskim subjektima da adekvatnije i logičnije gospodare sa svojim otpadom, odnosno da reciklažni otpad poput ambalažnog otpada, stakla i drugog dovode na lokalitet na Bišće Polje koji već duže vrijeme funkcionira kao reciklažno dvorište. Trebat će nam sva pomoć. Naloženo je Komunalnom poduzeću da napravi plan reorganizacije kako bi vozili otpad na neki drugi lokalitet koji još uvijek nemamo. Trenutno smo u komunikaciji s nekim drugim deponijama da vidimo gdje možemo privremeno dok se ovo ne sanira, odlagati otpad", objasnio je gradonačenik.

Kordić nije htio ništa nagađati o uzrocima požara, a istaknuo je kako je pomoć ponudila i federalna vlada. Pri gašenju požara koji nije izašao izvan kruga deponije, uz vatrogasce uključili su se i air tractori te Oružane snage.

 

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
  • Mostar

ekoloska_bomba_uborak_dn_web.png.jpeg

Odlagalište otpada Uborak koje već dugo rješava svoj status, danas je ekološka bomba na sjeveru Mostara. Požar koji je izbio iz još uvijek neutvrđenih razloga eskalirao u do sada najveći na tom odlagalištu. Šteta je prema riječima gradonačelnika Marija Kordića stopostotna.

Veliki gusti dim nadvio se nad mostarskom deponijom, a neugodan miris proširio se gotovo kroz čitav grad. Na teren su izašle sve raspoložive službe, požar je devastirao gotovo cijeli lokalitet, a stradala je reciklažna hala te sva postrojenja u njoj. Odmah je održana zajednička hitna sjednica gradskog i županijskog stožera civilne zaštite.

"Proglasili smo izvanredno stanje u Gradu Mostaru što će nam omogućiti brzo i operativno djelovanje kako bi nekako sanirali cijelu tu priču te iznašli mogućnost što s otpadom u budućnosti jer će nam to predstavljati najveći problem već sutra gdje s otpadom iz Mostara", kazao je gradonačenik Grada Mostara Mario Kordić.

"Vlada Hercegovačko-neretvanske županije će u što kraćem roku uplatiti pomoć prema Gradu Mostaru da zajednički prebrodimo ovu jako tešku situaciju za Grad Mostar, županiju i cijelu regiju. I u tom smislu poduzet ćemo sve neophodne aktivnosti kako bi posljedice prevenirali, odnosno spriječili daljnje širenje, a naravno omogućili funkcioniranje u okviru Grada Mostara i svih razina vlasti da omogućimo neometan život našim građanima jer ovo je jedna ekološka katastrofa s posljedicama koje ćemo tek saznati", ističe zapovjednik Civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta

Tijekom dana reagirali su i aktivisti koji se bore za potpuno zatvaranje odlagališta u Uborku.

"Očekujem da za ovo netko odgovara. Ovdje na sedlu koje je požarom zahvaćeno je u tijeku zabrana odlaganja od federalnog inspektorata. Međutim grad i deponija nisu to poslušali, nastavili su odlaganje. Napominjem i da na ovom dijelu, na ovom sedlu nije gram jedan zemlje stavljen, nije pokrivano zemljom i situacija je još gora zbog toga", kazao je predsjednik Udruge "Jer nas se tiče" Omer Hujdur. 

Građani su pozvani na odgovornost, jer u središtu Hercegovine postoje ionako veliki problemi s odlaganjem otpada. Upućen je apel da se suzdrže odlaganja bilo kakvog krutog otpada.

"Naredba je da se to ne radi do daljnjega kako taj otpad dodatno ne bi opteretio sustav. Isto tako naredili smo gospodarskim subjektima da adekvatnije i logičnije gospodare sa svojim otpadom, odnosno da reciklažni otpad poput ambalažnog otpada, stakla i drugog dovode na lokalitet na Bišće Polje koji već duže vrijeme funkcionira kao reciklažno dvorište. Trebat će nam sva pomoć. Naloženo je Komunalnom poduzeću da napravi plan reorganizacije kako bi vozili otpad na neki drugi lokalitet koji još uvijek nemamo. Trenutno smo u komunikaciji s nekim drugim deponijama da vidimo gdje možemo privremeno dok se ovo ne sanira, odlagati otpad", objasnio je gradonačenik.

Kordić nije htio ništa nagađati o uzrocima požara, a istaknuo je kako je pomoć ponudila i federalna vlada. Pri gašenju požara koji nije izašao izvan kruga deponije, uz vatrogasce uključili su se i air tractori te Oružane snage.

 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum