"Da biste bili dobra medicinska sestra morate voljeti svoj posao i ljude", kaže Katica Popović, po stažu jedna od najstarijih sestara Doma zdravlja Kiseljak
Kad govorimo o herojima u bijelim kutama, većini nas prva je misao usmjerena ka liječnicima. Pri tom često zaboravljamo medicinske sestre i tehničare čije je znanje i umijeće jedna od ključnih karika uspješnog medicinskog tima. Kontakt s medicinskom sestrom prvi je kojeg pacijent ostvaruje kada dolazi tražiti liječničku pomoć, o brizi sestara dobrim dijelom ovisi i oporavak bolničkih pacijenata, a budući da su susreti sa sestrama puno češći nego s liječnicima, one itekako znaju prepoznati potrebe pacijenata i usmjeriti ih na pravi put do izlječenja. Osim u njezi bolesnih, medicinske sestre svojim savjetima pomažu i brizi o zdravlju, dajući značajan doprinos i prevenciji.
"Koliko su medicinske sestre u svom humanom pozivu uspješne ponajviše ovisi o dvije stvari, ljubavi prema čovjeku i prema poslu kojeg radite",, kaže Katica Popović, medicinska sestra u područnoj ambulanti Doma zdravlja Kiseljak u Gromiljaku.
„Lijepa riječ je ono što je ljudima danas najpotrebnije. To su moja iskustva u radu s pacijentima, žele prije svega da ih se sasluša, bez obzira jesu li u pitanju pacijenti s težim ili lakšim dijagnozama. Svima je lijepa riječ poput lijeka kojeg sestre trebaju dijeliti svakodnevno i koji je obvezan želite li uspostaviti toliko važan kontakt s pacijentom“, kaže sestra Katica Popović.
Po godinama staža, a skupila je ih je ukupno 35, među najstarijim je medicinskim sestrama Doma zdravlja Kiseljak. Prošla je sve stepenice svojeg posla, od rada na Odjelu hitne pomoći do područne ambulante u Gromiljaku u kojoj radi zadnjih 15 godina.
„Za mene je rad u područnoj ambulanti najljepši. Upoznala sam svakog pacijenta, kao i oni mene. Na ovakvim mjestima posebno dolazi do izražaja važnost ljubavi prema čovjeku koja je uz ljubav prema poslu kojeg radite najvažnija da biste bili dobri i uspješnu u ovom poslu“, kaže nam Katica Popović s kojom smo razgovarali u povodu Međunarodnog dana medicinskih sestara.
Poziv je to, koji je smatra, u bh. društvu nedovoljno cijenjen kao i mnogi drugi. Ne čekajući da društvo prepozna važnost i značaj medicinskih sestara, svatko od nas pozvan je napraviti prvi korak, cijeneći u većini slučajeva samozatajne heroine i heroje s kojima smo tražeći liječničku pomoć najprije stupili u kontakt, one koje su nas svojim znanjem, iskustvom i ljubavlju prema čovjeku i poslu kojeg rade, znale usmjeriti tamo gdje ćemo dobiti najbolji medicinsku skrb o kojoj ovise naše zdravlje ali i životi.
Inače, Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara obilježava se 12. svibnja, u spomen na ovaj datum iz 1820. godine, kada je u Firenci (Italija) rođena Florence Nightingale, prva moderna bolničarka u povijesti. Ova bolničarka i humanitarka smatra se i utemeljiteljicom sestrinske službe o kojoj je napisala više od 200 knjiga. . U spomen na sve medicinske sestre, posebno one koje poznajemo iskoristimo današnji Međunarodni dan medicinskih sestara i zehničara, odajući priznanje njihovoj ulozi u njezi bolesnih i zaštiti zdravih ljudi.
artinfo.ba