• SARAJEVO

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci poražena je u finalu Svjetskog prvenstva igranom na Ilidži protiv reprezentacije Irana rezultatom 3:0 (26:24, 32:30, 25:12).

U prvom setu igralo se uglavnom poen za poen, a kada je BiH povela 24:22 i stekla dvije set lopte činilo se da su na pragu vodstva. Ipak, Iran je napravio veliki preoket i sa četiri vezana poena dobili su prvi set rezultatom 26:24.

Drugi set Iranci su počeli fenomenalno, poveli su 8:2, ali uslijedio je sjajan povratak bh. tima i preokret do kojeg su došli. BiH je vodila 20:18, a onda je uslijedila prava drama. Imali su igrači BiH tri set lopte koje nisu iskoristili, a zatim je i Iran propustio dvije.

Uslijedila je i četvrta, a potom i peta neiskorištena set lopta nakon koje je Iran s 32:30 stigao do drugog seta.

Nažalost, naši dečki nisu se mogli vratiti nakon što su prva dva seta ispustili na dramatičan način i Iran je s lakih 25:12 završio posao u trećem setu i obranio titulu prvaka svijeta.

Našoj reprezentaciji ovo je bilo šesto finale svjetskih prvenstava, a do sada je BiH tri puta bila prvak svijeta (2002., 2006. i 2014.).

S druge strane Iranu je ovo deveto finale Svjetskog prvenstva i osmi put postali su prvaci. Zanimljivo, jedini poraz Iranu u finalu svjetskih prvenstava je nanijela upravo naša reprezentacija i to 2006. godine!