• SPORT

Odbojkašice Bosne i Hercegovine savladale su večeras u Gradskoj areni "Husejin Smajlović" u Zenici, u okviru 3. kola prvog turnira CEV Srebrene lige, reprezentaciju Portugala maksimalnim rezultatom 3:0 (25:21, 25:23 i 25:19), čime su prvi turnir okončale kao vodeće u grupi B.

Portugal je u prva dva kola upisao dvije pobjede (Estonija 3:2 i Latvija 3:0), ali su izabranice izbornika Stevana Ljubičića, koje su, nakon uvjerljivog slavlja protiv Latvije (3:0), sinoć poražene od Estonije s 2:3, vrlo brzo zaboravile taj, neugodan poraz te slavile pobjedu za vodeću poziciju u svojoj grupi.

BiH je prvi set, u kojem je stalno bila u vodstvu te imala i sedam  poena prednosti (15:8), dobila s 25:21, ali su drugi set bolje počele Portugalke. Portugalski tim vodio je i s 14:7, ali su bh. odbojkašice, nakon početnih 1:1, prvi put poravnale pri rezultatu 16:16. Međutim, Portugalke su serija 3:0 povele s 19:16, da bi novo poravnanje uslijedilo pri rezultatu 23:23, a onda i prvi put povele u 2. setu, pri rezultatu 24:23.

Vodeći poen ostvarila je Dajana Bošković, da bi kapetanica bh. tima Edina Begić postavila končnih 25:23, za vodstvo BiH s 2:0 u setovima.

Na počeku trećeg seta bh. odbojkašice vodile su s 4:2, ali su Portugalke brzo preokrenule rezultat u svoju korist te su pri rezultatu 12:9 prvi put vodile i s tri poena razlike. Serijom 3:0 bh. tim poravnao je na 14:14, a poenima Milane Božić ponovo došle i u vodstvo s rezultatom 16:15.

Ponovo su bh. odbojkašice imale dva poena prednosti pri rezultatu 18:16, a onda i 19:17, a onda i 20:17, što je bilo prvo vodstvo bh. tima s tri poena razlike.

Bošković je povisila i na 21:17; Edina Begić na 22:17, a Milna Božić na 23:17, čime su svoj tim približile i trijumfu u tom setu, kojeg su dobile s 25:19, te pobjedu za konačnih i maksimalnih 3:0 u setovima.

Estonija je u prvom meču današnjeg programa porazila Latviju s maksimalnih 3:0 (25:18, 25:22 i 25:19). Sutra je slobodan dan, a natjecanje se nastavlja u utorak.

Današnja utakmica između BiH i Portugala počela je malom svečanošću, na kojoj je generalni tajnik Odbojkaškog saveza BiH Adnan Talić uručio buket cvijeća Jeleni Mladenović, koja je danas proslavila 24. rođendan.

Dva prvoplasirana tima iz grupe B plasirat će se na Final four, koji će se od 11. do 13. lipnja ove godine igrati u Mariboru (Slovenija).

Svi rezultati prvog turnira: BiH – Latvija 3:0, Portugal – Estonija 3:2, Portugal – Latvija 3:0, BiH – Estonija 2:3, Estonija – Latvija 3:0 i Portugal – BiH 0:3.

Tabela grupe B: BiH 7 (8:3), Estonija 6 (8:5), Portugal 5 (6:5), i Latvija 0 bodova (0:9).

Raspored utakmica 2. turnira u Zenici: utorak (01.06.): Estonija – Portugal (17.00) i BiH – Latvija (20.00); srijeda (02.06.): Latvija – Portugal (17.00) i Portugal – BiH (20.00) te četvrtak (03.06.): Estonija – Latvija i Portugal – BiH.