• Paralelni veleslalom

Filip Zubčić osvojio je prvu svoju medalju na svjetskim prvenstvima u alpskom skijanju. Prva je to medalja za Hrvatsku nakon osam godina!

Najbolji hrvatski skijaš osvojio je srebro u paralelnom veleslalomu u talijanskoj Cortini.

Čudna, pomalo i nepoštena pravila paralelnog veleslaloma, ali medalja je medalja. Zubčić je ovo zaslužio svojim velikim radom i napretkom u posljednjih par godina. Dosad nije ušao ni među 10 na svjetskim prvenstvima, a sada ima srebrenu medalju oko vrata.

U kvalifikacijama je završio kao sedmi na crvenoj stazi. Morao je put do četvrtfinala tražiti preko Stefana Luitza, koji je bio glavni favorit za zlato. Uspio je nadoknaditi zaostatak od 23 stotinke iz prve vožnje i pretvoriti ga u prednost nad Luitzom od 20 stotinki.

U četvrtfinalu ga je čekao Radamus, kojeg je Zubo lako riješio sa 62 stotinke bržim vremenom.

Polufinale je bilo jako dramatično. Sjajni Švicarac Loic Meillard bio je brži od Zubčića oko sekundu, no pravila su takva da je maksimalan zaostatak koji jedan skijaš imati 50 stotinki, te je toliko i pisalo na semaforu. Zubčić je sjajno odvozio drugu vožnju, nadoknadio zaostatak i sa samo dvije stotinke prednosti prošao u finale i tako osigurao medalju.

U finalu je skijao protiv Maitheua Faivrea iz Francuske , a u prvoj vožnji je bio na crvenoj , bržoj stazi. No, napravio je dvije velike pogreške, i zaostao 23 stotinke nakon prve vožnje. Bio je to zaostatak koji je bilo nemoguće nadoknaditi na plavoj stazi.

Treće mjesto osvojio je Švicarac Loic Meillard, pobjedom nad Schmidom.

No, veliki je ovo uspjeh hrvatskog skijanja i treba zanemariti sve. Zubčić će biti među favoritima za odličje u klasičnoj veleslalomskoj utrci, koja je na rasporedu za tri dana.