Europski parlament usvojio je prijedlog kojim se iz Fonda solidarnosti EU (EUSF) za zemlje pogođene razornim poplavama prošle godine odobrava 280.740.903 eura. Iz ovog Fonda Bosna i Hercegovina će dobiti 45,7 milijuna eura,javlja Avaz.
Podržan prijedlog
Zastupnici su sa 643 glasa za, 13 protiv i 35 suzdržanih, podržali prijedlog Komisije o pružanju financijske pomoći Austriji (42,8 milijuna eura), Češkoj (114 milijuna eura), Poljskoj (76 milijuna eura), Slovačkoj (2,1 milijun eura), BiH (45,7 milijuna eura) i Moldaviji (195.200 eura), za suočavanje s posljedicama velikih poplava u rujnu i listopadu 2024. godine.
Sredstva će podržati širok spektar mjera oporavka, uključujući popravku infrastrukture, privremeni smještaj, poboljšanja preventivne infrastrukture, zaštitu lokaliteta kulturne baštine i operacije čišćenja.
Zastupnici Europskog parlamenta izrazili su najdublju solidarnost sa žrtvama, njihovim obiteljima i svim pojedincima pogođenim razornim poplavama. Također su rekli da bi Komisija trebala značajno proširiti proračun EUSF-a ili njegov ekvivalent u svom predstojećem prijedlogu o novom dugoročnom proračunu EU. Zastupnici su također dodali da bi EU trebala nastaviti rješavati prilagođavanje klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje podržavajući europske i nacionalne politike za sprječavanje prirodnih katastrofa.
Pozitivan korak
- Parlament čini još jedan pozitivan korak u podršci građanima u potrebi. Nakon današnjeg glasanja, dodatna sredstva će pomoći žrtvama prošlogodišnjih tragičnih poplava u Austriji, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Moldaviji i Bosni i Hercegovini. To je omogućeno prošlogodišnjom odlukom da se dodijeli više novca Europskom fondu solidarnosti. Sada on može pomoći u popravci infrastrukture, osiguravanju skloništa i poboljšanju preventivnih mjera. Kako prirodne katastrofe postaju sve češće i teže, EU mora biti u mogućnosti da pruži brzu i efikasnu financijsku pomoć - kazao je Andrzej Halicki, izvjestitelj Europskog parlamenta o ovoj točki dnevnog reda.
Fond solidarnosti Evropske unije (EUSF), glavni instrument EU za pomoć nakon katastrofa, od svog pokretanja 2002. godine, osigurao je više od 9,6 milijardi eura kako bi pomogao u odgovoru na 136 velikih kriza, uključujući 116 prirodnih katastrofa i 20 zdravstvenih hitnih slučajeva, u 24 zemlje EU, kao i u Velikoj Britaniji, te četiri zemlje kandidatkinje.
artinfo.ba/avaz.ba