U Katedrali Srca Isusova u Sarajevu u prisustvu velikog broja vjernika danas je služena misa zadušnica za papu Franju.
Misu je predvodio apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini mons. Francis Assisi Chullikatt, u zajedništvu s vrhbosanskim nadbiskupom mons. Tomom Vukšićem i svećenicima.
Donesene su i druge upute u Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Tako će se na dan ukopa tijela pape Franje ili prvi sljedeći slobodni dan u svim crkvama će se uz učešće vjernika, slaviti misa zadušnica. Također, u trenutku kada u Rimu započnu pogrebni obredi, crkvena zvona širom Vrhbosanske nadbiskupije oglasit će se i zvoniti deset minuta, prema mjesnom običaju. Pozvan je i svaki drugi sveštenik Vrhbosanske nadbiskupije da prikaže još jednu svetu misu s namjerom za pokoj duše pape Franje.
Papa Franjo preminuo je 21. travnja, na Uskrsni ponedjeljak, u 89. godini.
Pogrebna misa za papu Franju bit će održana sutra u 10 sati na Trgu Svetog Petra. Time će se označiti početak drevne tradicije devetodnevne žalosti i misa za pokoj duše pape.
Papa Franjo će biti pokopan u rimskoj bazilici Santa Maria Maggiore. Tražio je jednostavnu grobnicu u zemlji u toj crkvi. Franjo će biti prvi papa koji će tamo biti pokopan od 17. stoljeća i prvi u više od sto godina koji će biti pokopan izvan Vatikana.
Očekuje se da će sutra više od 200.000 ljudi biti prisutno na Trgu svetog Petra u Vatikanu, na sahrani pape Franje. Sahrani će prisustvovati i brojne delegacije iz država širom svijeta, među kojima će biti i bh. zvaničnici.
Vjernici širom svijeta oplakuju smrt pape Franje, čovjeka kojeg su krasile jednostavnost i skromnost, čiji je pontifikat u proteklih 12 godina ostavio dubok trag, ne samo unutar Katoličke crkve.
Odlukom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine subota, 26. travnja proglašava je Danom žalosti u Bosni i Hercegovini zbog smrti Svetog Oca Franje.
Dan žalosti označava se obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na zgradama institucija BiH na pola koplja, odnosno jarbola.
artinfo.ba