Više od 40 izlagača okupilo se u petak u Novom Travniku na 9. Međunarodnom sajmu organske proizvodnje i eko turizma "Dani maline".
Dvodnevni sajam započeo je održavanjem okruglog stola i osnivanjem inicijativnog odbora za osnivanje Centra za ruralni razvoj, a kako je kazao Sead Herceg, predsjednik saveza Organsko FBiH, podršku inicijativi dali su Vlada KSB-a i nadležne federalne institucije.
"Moramo pomoći poljoprivrednoj proizvodnji i ruralnom razvoju, institucionalno to riješiti, što želimo reći donositeljima odluka. Poljoprivredna proizvodnja je niskoakumulativna, ona nema profita u primarnoj proizvodnji i s tog aspekta treba velika podrška stanovnicima na ruralnom području", istaknuo je Herceg.
S obzirom na to da Sajam nosi ime "Dani maline", stanje u malinarstvu, kaže Herceg, nije najbolje.
"Trenutno je malina aktuelna, stanje u malinarstvu je ne mogu reći katastrofalno, ali podaci govore da smo 2017. imali 24.000 tona otkupa, dakle više od 100 milijuna KM neto izvoza, ove godine ne vjerujem da će otkup biti i do 5.000 tona. Kad pogledate procentualno, nasadi maline uništeni su za više od 80 posto", ocijenio je.
Kako kaže, glavni razlog je što sam razvoj nije bio transparentan, a tu su i vremenske neprilike.
"Vidite kako se vrijeme okreće, jednostavni ne možete imati ekonomsku računicu samo da vodu za malinu spremite da bi je prodali po bilo kojoj cijeni koja nije ni važna ako nemate prinosa. Ove godine cijena nije niska, kao ni zadnjih godina, proizvođači bi naravno htjeli više", ustvrdio je Herceg.
Sajmu su nazočili i poljoprivrednici iz Hrvatske, Srbije i Italije.
artinfo.ba