poduzetna.ba

osnazene zene logo

Kroz projekat „Osnažene žene za snažne zajednice/Podrška poticajnom okruženju za razvoj poduzetništva žena u FBiH“ koji je finansiran od strane Gender centra FBiH iz sredstava FIGAP II Programa, a koji provodi Udruženje poslovnih žena u BiH u partnerstvu sa lokalnim samoupravama, formirani su Klubovi za podršku poduzetništva žena.

U svakoj od projektnih općina (Žepče, Zavidovići, Kiseljak, Vogošća, Gračanica i Bosanska Krupa) potpisani su sporazumi o saradnji i partnerstvu na realizaciji ovog projekta, a nakon toga su održana i Savjetovanja za poduzetnice koja su okupila veliki broj zainteresovanih žena. Projektne općine su sredine u kojima se radi na kontinuiranom poboljšanju poslovnog okruženja, pri čemu se oslanja na lokalne resurse. Pored savjetovanja sa poduzeticama, provedena je Analiza potreba i prepreka za poticanje razvoja poduzetništva žena u projektnim općinama, čije nalaze i preporuke će koristiti općine zajedno sa novoformiranim Klubovima.

Vizija Klubova za podršku poduzetništvu žena je da se kreira mjesto za aktivne i potencijalne poduzetnice koje su okupljene sa namjerom učenja, informisanja, razmjene iskustava i inicijativa od značaja za lokalnu ekonomiju u cjelini i jednake mogućnosti za žene i muškarce. Njihov cilj je da postanu stalna praksa participacije žena u lokalnom ekonomskom razvoju iz ugla poduzetništva i partnerstva u zajednici, te stoga izuzetno raduje proaktivnost općina Žepče, Zavidovići i Kiseljak koje su ozvaničile osnivanje Klubova.

Žepču je u četvrtak 17.12.2020. osnovan Klub za podršku poduzetništvu žena koji je iniciran od strane Udruženja poslovnih žena u BiH a podržan od strane Općine Žepče i Razvojne agencije Žepče, kao tehničkog koordinatora.

Tim povodom općinski načelnik g. Mato Zovko potpisao je Deklaraciju o osnivanju Kluba za podršku poduzetništvu žena općine Žepče, te izjavio „Nastavit ćemo i dalje sa podrškom ovakvim i sličnim projektima koji su  u skladu sa  Gender akcionim planom općine Žepče i potpisanom Deklaracijom o osnivanju Kluba za podršku poduzetništvu žena općine Žepče“.

Aida Zubčević, predsjednica Udruženja poslovnih žena u BiH rekla je da su Klubovi su proizašli iz potrebe bolje komunikacije između poduzetnica i općinskih struktura odnosno rješavanja važnih pitanja za poslovanje biznisa. „Shvatili smo da je ovo način na koji možemo da osnažimo žene kada je u pitanju dijalog i lobiranje prema lokalnoj zajednici i višim instancama vlasti i da smo zajedno jače. Ovo je prilika da se umrežimo i vidimo tko što radi. I da jedna drugu podržimo.

Branka Janko, direktorica Razvojne agencije Žepče koja je ujedno i tehnički koordinator za formiranje Kluba ispred općine Žepče, ovom prilikom je kazala prisutnim poduzetnicama: “Vi kao poduzetnice i članice kluba predstavljate svojevrstan mehanizam za planiranje aktivnosti na nivou Općine, Kantona i viših nivoa vlasti”, te dodala da će Klub biti uspješan onoliko koliko poduzetnice u njemu budu radile. Koordinatorica Kluba će biti Kaja Pavlović, uspješna poduzetnica iz Žepča, koja je inspiracija mnogim ženama.  

Zavidovići su dobili Klub za podršku poduzetništvu žena, koji je ozvaničen potpisivanjem Deklaracije od strane načelnika općine g. Hašima Mujanovića. Spremnost ove lokalne zajednice da pruži podršku radu Kluba i poduzetnicama, ogleda se i u tome da je u proceduri odobravanje prostora u centru grada, koji će biti adaptiran i ustupljen na korištenje Klubu.  

Enesa Bukvić, vlasnica uspješne, izvozno-orjentirane kompanije “Ena-tex” i koordinatorica Kluba je kazala da će njihove aktivnosti biti usmjerene na podršku poduzetnicama, rješevanje gorućih problema i kreiranje mehanizama za podršku radu svima u ovoj lokalnoj zajednici, te dodala: “Mi ćemo napraviti pomake i dobru priču, a sve to uz podršku Općine.”

Džeraldina Miličević, pomoćnica Načelnika za ekonomske poslove i poduzetništvo govoreći o mjerama koje provodi Općina navela je da su se mere formirale na osnovu zahtjeva interesnih grupa sa kojima su komunicirali, i da će u budućnosti Klub biti jedna od interesnih grupa na osnovu čijih informacija i zahtjeva će se kreirati mjere podrške.

Na sastanku osnivanja Kluba, gđa. Aida Zubčević je rekla da će za klub biti izazov da djeluje u kriznim vremenima te da je poenta da se aktivnostima pomogne poduzetnicama i poduzetnicima da zarade više, te da imaju novac i za sebe i za druge.

Članice Kluba su međusobno podijelile zadatke, i kao prvi cilj si postavile da informišu svih 120 poduzetnica Općine Zavidovići o formiranju kluba, te da dobiju informacije o njihovim potrebama i izazovima, koje će biti proslijeđene nadležnim službama na rješavanje.

I u Općini Kiseljak je istog dana, 17.12.2020. zvanično oformljen Klub za podršku poduzetništvu žena. Načelnik općine, g. Mladen Mišurić-Ramljak je potpisao Deklaraciju o osnivanju Kluba.

Načelnik je kazao kako je Općina Kiseljak je zahvalna i pozitivno usmjerena na svaku kvalitetnu saradnju pogotovo one koje nude mogućnost gospodarske saradnje i napretka poduzetništva općenito, te dodao: „Pozitivno smo dočekali i vijest o ponuđenoj suradnji sa Udruženjem poslovnih žena i osnivanjem Kluba za podršku ženama poduzetnicama kakvih je u Kiseljaku zaista puno kao što je i mnogo prostora za napredak i suradnju. Posebno mi je drago što je ova inicijativa došla u trenutku kada smo pokrenuli revitalizaciju Kluba poduzetnika, stoga vjerujem da će sve ove aktivnosti doprinijeti još pozitivnijoj i učinkovitijoj poduzetničkoj atmosferi na našoj općini.“ Aida Zubčević se zahvalila Općini Kiseljak i Općinskom načelniku na spremnosti na saradnju.

Za koordinatoricu/predsjednicu klubu je izabrana Kristina Josipović, vlasnica produženog boravka „Čarobni svijet“ koja je prisutnim poduzetnicama predstavila način na koji će funkcionisati Klub, rezultate provedene Analize, kao i dokumente koje će Klub koristiti u svom radu. Klub će se fokusirati na organizaciju informativnih i edukativnih događaja, informisanje poduzetnica, umrežavanje sa drugim Klubovima i organizacijama, promociju i afirmaciju žena, umrežavanje kao i druge aktivnosti koje će doprinijeti poticajnom okruženju za poduzetništvo.

Iako sa istom vizijom i ciljem, svaki od Klubova će funkcionirati u skladu sa specifičnim potrebama lokalnih zajednica uz podršku organa lokalne samouprave.

 

poduzetna.ba

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING POŠALJITE VIJEST
poduzetna.ba

osnazene zene logo

Kroz projekat „Osnažene žene za snažne zajednice/Podrška poticajnom okruženju za razvoj poduzetništva žena u FBiH“ koji je finansiran od strane Gender centra FBiH iz sredstava FIGAP II Programa, a koji provodi Udruženje poslovnih žena u BiH u partnerstvu sa lokalnim samoupravama, formirani su Klubovi za podršku poduzetništva žena.

U svakoj od projektnih općina (Žepče, Zavidovići, Kiseljak, Vogošća, Gračanica i Bosanska Krupa) potpisani su sporazumi o saradnji i partnerstvu na realizaciji ovog projekta, a nakon toga su održana i Savjetovanja za poduzetnice koja su okupila veliki broj zainteresovanih žena. Projektne općine su sredine u kojima se radi na kontinuiranom poboljšanju poslovnog okruženja, pri čemu se oslanja na lokalne resurse. Pored savjetovanja sa poduzeticama, provedena je Analiza potreba i prepreka za poticanje razvoja poduzetništva žena u projektnim općinama, čije nalaze i preporuke će koristiti općine zajedno sa novoformiranim Klubovima.

Vizija Klubova za podršku poduzetništvu žena je da se kreira mjesto za aktivne i potencijalne poduzetnice koje su okupljene sa namjerom učenja, informisanja, razmjene iskustava i inicijativa od značaja za lokalnu ekonomiju u cjelini i jednake mogućnosti za žene i muškarce. Njihov cilj je da postanu stalna praksa participacije žena u lokalnom ekonomskom razvoju iz ugla poduzetništva i partnerstva u zajednici, te stoga izuzetno raduje proaktivnost općina Žepče, Zavidovići i Kiseljak koje su ozvaničile osnivanje Klubova.

Žepču je u četvrtak 17.12.2020. osnovan Klub za podršku poduzetništvu žena koji je iniciran od strane Udruženja poslovnih žena u BiH a podržan od strane Općine Žepče i Razvojne agencije Žepče, kao tehničkog koordinatora.

Tim povodom općinski načelnik g. Mato Zovko potpisao je Deklaraciju o osnivanju Kluba za podršku poduzetništvu žena općine Žepče, te izjavio „Nastavit ćemo i dalje sa podrškom ovakvim i sličnim projektima koji su  u skladu sa  Gender akcionim planom općine Žepče i potpisanom Deklaracijom o osnivanju Kluba za podršku poduzetništvu žena općine Žepče“.

Aida Zubčević, predsjednica Udruženja poslovnih žena u BiH rekla je da su Klubovi su proizašli iz potrebe bolje komunikacije između poduzetnica i općinskih struktura odnosno rješavanja važnih pitanja za poslovanje biznisa. „Shvatili smo da je ovo način na koji možemo da osnažimo žene kada je u pitanju dijalog i lobiranje prema lokalnoj zajednici i višim instancama vlasti i da smo zajedno jače. Ovo je prilika da se umrežimo i vidimo tko što radi. I da jedna drugu podržimo.

Branka Janko, direktorica Razvojne agencije Žepče koja je ujedno i tehnički koordinator za formiranje Kluba ispred općine Žepče, ovom prilikom je kazala prisutnim poduzetnicama: “Vi kao poduzetnice i članice kluba predstavljate svojevrstan mehanizam za planiranje aktivnosti na nivou Općine, Kantona i viših nivoa vlasti”, te dodala da će Klub biti uspješan onoliko koliko poduzetnice u njemu budu radile. Koordinatorica Kluba će biti Kaja Pavlović, uspješna poduzetnica iz Žepča, koja je inspiracija mnogim ženama.  

Zavidovići su dobili Klub za podršku poduzetništvu žena, koji je ozvaničen potpisivanjem Deklaracije od strane načelnika općine g. Hašima Mujanovića. Spremnost ove lokalne zajednice da pruži podršku radu Kluba i poduzetnicama, ogleda se i u tome da je u proceduri odobravanje prostora u centru grada, koji će biti adaptiran i ustupljen na korištenje Klubu.  

Enesa Bukvić, vlasnica uspješne, izvozno-orjentirane kompanije “Ena-tex” i koordinatorica Kluba je kazala da će njihove aktivnosti biti usmjerene na podršku poduzetnicama, rješevanje gorućih problema i kreiranje mehanizama za podršku radu svima u ovoj lokalnoj zajednici, te dodala: “Mi ćemo napraviti pomake i dobru priču, a sve to uz podršku Općine.”

Džeraldina Miličević, pomoćnica Načelnika za ekonomske poslove i poduzetništvo govoreći o mjerama koje provodi Općina navela je da su se mere formirale na osnovu zahtjeva interesnih grupa sa kojima su komunicirali, i da će u budućnosti Klub biti jedna od interesnih grupa na osnovu čijih informacija i zahtjeva će se kreirati mjere podrške.

Na sastanku osnivanja Kluba, gđa. Aida Zubčević je rekla da će za klub biti izazov da djeluje u kriznim vremenima te da je poenta da se aktivnostima pomogne poduzetnicama i poduzetnicima da zarade više, te da imaju novac i za sebe i za druge.

Članice Kluba su međusobno podijelile zadatke, i kao prvi cilj si postavile da informišu svih 120 poduzetnica Općine Zavidovići o formiranju kluba, te da dobiju informacije o njihovim potrebama i izazovima, koje će biti proslijeđene nadležnim službama na rješavanje.

I u Općini Kiseljak je istog dana, 17.12.2020. zvanično oformljen Klub za podršku poduzetništvu žena. Načelnik općine, g. Mladen Mišurić-Ramljak je potpisao Deklaraciju o osnivanju Kluba.

Načelnik je kazao kako je Općina Kiseljak je zahvalna i pozitivno usmjerena na svaku kvalitetnu saradnju pogotovo one koje nude mogućnost gospodarske saradnje i napretka poduzetništva općenito, te dodao: „Pozitivno smo dočekali i vijest o ponuđenoj suradnji sa Udruženjem poslovnih žena i osnivanjem Kluba za podršku ženama poduzetnicama kakvih je u Kiseljaku zaista puno kao što je i mnogo prostora za napredak i suradnju. Posebno mi je drago što je ova inicijativa došla u trenutku kada smo pokrenuli revitalizaciju Kluba poduzetnika, stoga vjerujem da će sve ove aktivnosti doprinijeti još pozitivnijoj i učinkovitijoj poduzetničkoj atmosferi na našoj općini.“ Aida Zubčević se zahvalila Općini Kiseljak i Općinskom načelniku na spremnosti na saradnju.

Za koordinatoricu/predsjednicu klubu je izabrana Kristina Josipović, vlasnica produženog boravka „Čarobni svijet“ koja je prisutnim poduzetnicama predstavila način na koji će funkcionisati Klub, rezultate provedene Analize, kao i dokumente koje će Klub koristiti u svom radu. Klub će se fokusirati na organizaciju informativnih i edukativnih događaja, informisanje poduzetnica, umrežavanje sa drugim Klubovima i organizacijama, promociju i afirmaciju žena, umrežavanje kao i druge aktivnosti koje će doprinijeti poticajnom okruženju za poduzetništvo.

Iako sa istom vizijom i ciljem, svaki od Klubova će funkcionirati u skladu sa specifičnim potrebama lokalnih zajednica uz podršku organa lokalne samouprave.

 

poduzetna.ba

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2022 ART  Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17