HES služba DZ Kiseljak

hes kiseljak

Neki su vjerovali u stvarnu opasnost, neki ne, no svi smo se morali pridržavati mjera predostrožnosti. Pandemija je utjecala i tek će utjecati na cjelokupno društvo no dok je većina nas imala taj luksuz provođenja vremena kod kuće, neki su morali raditi.
Njih niste imali priliku viđati na terenu (ako ste imali sreće i niste imali kontakta s virusom) a ni na malim ekranima, no odradili su ključnu, najopasniju ulogu u borbi koja još traje, i vjerojatno će trajati.
Za ovu ulogu, školovali su se godinama, i kao svi mi na početku pandemije, vjerojatno se nadali da će njihovo sposobnosti ipak ostati samo u pripravnosti. Međutim, ove smo godine svi naučili što znači skraćenica HES.
Predstavljamo vam članove Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Kiseljak:


Silvana Golub, viši sanitarni tehničar
Ivan Lovrić, vozač
Dr. Amina Selman Softić
Dr. Ana Trogrlić


Da se ne stekne pogrešan dojam, svi su oni stalni zaposlenici Doma zdravlja i imaju svoje redovne zadatke u sklopu službe za koju su školovani, no ovu će godinu zasigurno posebno zapamtiti kao što će nama, broj dežurnog telefona koji im mjesecima nije prestajao zvoniti, još dugo ostati u sjećanju. S obzirom kako su ove krizne mjesece radili i nastupali kao tim, tako su i odgovore na naša pitanja odlučili potpisati kao jedan, među drugim službama Doma zdravlja, jednako vrijedan, HES tim:


Artinfo.ba: Kad se osvrnete unazad, kako biste ocijenili protekla dva mjeseca rada u Službi?

Naša borba sa pandemijom koronavirusa počinje krajem veljače sa povratkom osoba sa karnevala iz Venecije na područje općine Kiseljak.
Prvi slučaj je verificiran 21.veljače  u Italiji i na osnovu tog saznanja stavili smo četiri osobe u samoizolaciju koje su u tom razdoblju boravile u Italiji.
U protekla tri mjeseca izdata su 464 rješenja o samoizolaciji na području naše općine.
Danas kad se osvrnemo unazad i kad se stvari polako privode kraju, uspješno smo odgovorili na izazove i zadatke sa kojima smo se susreli. Ponosni smo na rezultate s obzirom da se radi o novoj bolesti o kojoj se vrlo malo zna.

Zahvaljujući prvenstveno našim građanima koji su u ovom razdoblju pokazali visok stupanj samosvjesnosti i razumijevanja, načelniku općine Kiseljak Mladenu Mišuriću Ramljaku, ravnatelju J.U. DZ Kiseljak dr Nini Babanu, kriznom stožeru, vatrogascima, policiji i oružanim snagama BiH koji su nam pružili svu vrstu podrške možemo reći da iz ove priče izlazimo kao pobjednici.

 

Artinfo.ba: O kakvim aktivnostima, zaduženjima je sve bilo riječ?

Higijensko epidemiološka služba aktivno je radila 24h svih sedam dana u tjednu. Riječ je o konstantnoj komunikaciji sa osobama koje smo stavljali u samoizolaciju, što podrazumijeva i praćenje zdravstvenog stanja svakog pojedinca. Služba je bila dio sustava u koji su se unosili podaci osoba kojima je izdato rješenje, a na osnovu kojih smo mogli pratiti poštivanje ovih mjera zajedno sa Policijskom upravom općine Kiseljak.
Nakon osnivanja karantena u motelu Maks, naša ekipa je testirala sve osobe koje su tamo boravile i također vršila zdravstveni nadzor nad njima.
U skladu sa preporukama glavnog epidemiologa KSB, i glavnog sanitarnog inspektora, vršili smo testiranje svih osoba koje su imale epidemiološke indikacije.
U posljednje vrijeme testirali smo i sve osobe koje su ušle u Bosnu i Hercegovinu sa stalnim boravkom na području općine Kiseljak.
Također smo testirali i sve uposlenike vrtića kako bi mogli početi sa redovnim radom.

 Artinfo.ba: Biste li opet prihvatili takve zadatke?

S obzirom da su sve ove mjere rezultirale odličnim ishodom, naš odgovor je definitivno, da.

Artinfo.ba: Je li bilo straha, neugodnosti?

Kako se radi o novoj bolesti koja je neistražena, na početku je bilo neugodnosti i straha jer svaki dan smo bili izloženi mogućoj zarazi. To je značilo da potencijalnu zarazu nosimo i kući našim obiteljima kao i da zarazimo djelatnike u našoj ustanovi, što bi bio najgori scenarij koji nitko nije priželjkivao i samim tim naše stanovništvo ne bi bilo adekvatno zdravstveno zaštićeno. U svakom trenutku smo mogli očekivati da i sami budemo izolirani i s tom mišlju smo i dolazili na posao.

Artinfo.ba:  Što je bilo najgore, kako su ljudi reagirali, panika, odbacivanje (prilikom testiranja)?

Sve osobe koje su podvrgnute testiranju su surađivale bez odbacivanja i panike. Sve je proticalo u najboljem redu. Možemo pohvaliti sve ljude s obzirom na razumijevanje koje su pokazali.

Artinfo.ba: Koliko je osoba testirano u Kiseljaku?

Do sad je testirano približno 220 osoba. I dalje se vrši testiranje po epidemiološkim indikacijama i simptomima kao i potrebama pacijenata u smislu bolničkog tretmana.

 Artinfo.ba: Što biste danas savjetovali, preporučili ljudima, kako da se ponašaju? Mjere opreza?

Globalno gledajući, iako mjere i naredbe popuštaju treba ostati i dalje oprezan. Još uvijek je obavezno nošenje zaštitnih maski i poštivanje socijalne distance.

Artinfo.ba: Kakva je procedura trenutno na snazi oko rješenja o samoizolaciji, koliko takvih osoba ima na području općine Kiseljak?

Trenutno je 50-ak osoba u samoizolaciji na području naše općine. Više nije na snazi izdavanje rješenja o samoizolaciji na graničnim prijelazima prilikom ulaska u BiH.

Koristimo priliku da još jednom upozorimo stanovništvo da režim ulaska u JU Dom zdravlja Kiseljak i područne ambulante ostaje isti kao i do sad, dok nadležne institucije koje su izdale naredbe iste ne stave van snage.

Za sve promjene glede pandemije koronavirusa mediji i građani će biti blagovremeno obaviješteni.

U slučaju bilo kakvih nedoumica zvati na broj HES-a  063/290-452

 

ORGANIZACIJA RADA U JU DOM DOM ZDRAVLJA KISELJAK

 

 es-sluzb-odijela.jpg

Foto: Jedna s terena

 

 

 Artinfo.ba

 

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING POŠALJITE VIJEST
HES služba DZ Kiseljak

hes kiseljak

Neki su vjerovali u stvarnu opasnost, neki ne, no svi smo se morali pridržavati mjera predostrožnosti. Pandemija je utjecala i tek će utjecati na cjelokupno društvo no dok je većina nas imala taj luksuz provođenja vremena kod kuće, neki su morali raditi.
Njih niste imali priliku viđati na terenu (ako ste imali sreće i niste imali kontakta s virusom) a ni na malim ekranima, no odradili su ključnu, najopasniju ulogu u borbi koja još traje, i vjerojatno će trajati.
Za ovu ulogu, školovali su se godinama, i kao svi mi na početku pandemije, vjerojatno se nadali da će njihovo sposobnosti ipak ostati samo u pripravnosti. Međutim, ove smo godine svi naučili što znači skraćenica HES.
Predstavljamo vam članove Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Kiseljak:


Silvana Golub, viši sanitarni tehničar
Ivan Lovrić, vozač
Dr. Amina Selman Softić
Dr. Ana Trogrlić


Da se ne stekne pogrešan dojam, svi su oni stalni zaposlenici Doma zdravlja i imaju svoje redovne zadatke u sklopu službe za koju su školovani, no ovu će godinu zasigurno posebno zapamtiti kao što će nama, broj dežurnog telefona koji im mjesecima nije prestajao zvoniti, još dugo ostati u sjećanju. S obzirom kako su ove krizne mjesece radili i nastupali kao tim, tako su i odgovore na naša pitanja odlučili potpisati kao jedan, među drugim službama Doma zdravlja, jednako vrijedan, HES tim:


Artinfo.ba: Kad se osvrnete unazad, kako biste ocijenili protekla dva mjeseca rada u Službi?

Naša borba sa pandemijom koronavirusa počinje krajem veljače sa povratkom osoba sa karnevala iz Venecije na područje općine Kiseljak.
Prvi slučaj je verificiran 21.veljače  u Italiji i na osnovu tog saznanja stavili smo četiri osobe u samoizolaciju koje su u tom razdoblju boravile u Italiji.
U protekla tri mjeseca izdata su 464 rješenja o samoizolaciji na području naše općine.
Danas kad se osvrnemo unazad i kad se stvari polako privode kraju, uspješno smo odgovorili na izazove i zadatke sa kojima smo se susreli. Ponosni smo na rezultate s obzirom da se radi o novoj bolesti o kojoj se vrlo malo zna.

Zahvaljujući prvenstveno našim građanima koji su u ovom razdoblju pokazali visok stupanj samosvjesnosti i razumijevanja, načelniku općine Kiseljak Mladenu Mišuriću Ramljaku, ravnatelju J.U. DZ Kiseljak dr Nini Babanu, kriznom stožeru, vatrogascima, policiji i oružanim snagama BiH koji su nam pružili svu vrstu podrške možemo reći da iz ove priče izlazimo kao pobjednici.

 

Artinfo.ba: O kakvim aktivnostima, zaduženjima je sve bilo riječ?

Higijensko epidemiološka služba aktivno je radila 24h svih sedam dana u tjednu. Riječ je o konstantnoj komunikaciji sa osobama koje smo stavljali u samoizolaciju, što podrazumijeva i praćenje zdravstvenog stanja svakog pojedinca. Služba je bila dio sustava u koji su se unosili podaci osoba kojima je izdato rješenje, a na osnovu kojih smo mogli pratiti poštivanje ovih mjera zajedno sa Policijskom upravom općine Kiseljak.
Nakon osnivanja karantena u motelu Maks, naša ekipa je testirala sve osobe koje su tamo boravile i također vršila zdravstveni nadzor nad njima.
U skladu sa preporukama glavnog epidemiologa KSB, i glavnog sanitarnog inspektora, vršili smo testiranje svih osoba koje su imale epidemiološke indikacije.
U posljednje vrijeme testirali smo i sve osobe koje su ušle u Bosnu i Hercegovinu sa stalnim boravkom na području općine Kiseljak.
Također smo testirali i sve uposlenike vrtića kako bi mogli početi sa redovnim radom.

 Artinfo.ba: Biste li opet prihvatili takve zadatke?

S obzirom da su sve ove mjere rezultirale odličnim ishodom, naš odgovor je definitivno, da.

Artinfo.ba: Je li bilo straha, neugodnosti?

Kako se radi o novoj bolesti koja je neistražena, na početku je bilo neugodnosti i straha jer svaki dan smo bili izloženi mogućoj zarazi. To je značilo da potencijalnu zarazu nosimo i kući našim obiteljima kao i da zarazimo djelatnike u našoj ustanovi, što bi bio najgori scenarij koji nitko nije priželjkivao i samim tim naše stanovništvo ne bi bilo adekvatno zdravstveno zaštićeno. U svakom trenutku smo mogli očekivati da i sami budemo izolirani i s tom mišlju smo i dolazili na posao.

Artinfo.ba:  Što je bilo najgore, kako su ljudi reagirali, panika, odbacivanje (prilikom testiranja)?

Sve osobe koje su podvrgnute testiranju su surađivale bez odbacivanja i panike. Sve je proticalo u najboljem redu. Možemo pohvaliti sve ljude s obzirom na razumijevanje koje su pokazali.

Artinfo.ba: Koliko je osoba testirano u Kiseljaku?

Do sad je testirano približno 220 osoba. I dalje se vrši testiranje po epidemiološkim indikacijama i simptomima kao i potrebama pacijenata u smislu bolničkog tretmana.

 Artinfo.ba: Što biste danas savjetovali, preporučili ljudima, kako da se ponašaju? Mjere opreza?

Globalno gledajući, iako mjere i naredbe popuštaju treba ostati i dalje oprezan. Još uvijek je obavezno nošenje zaštitnih maski i poštivanje socijalne distance.

Artinfo.ba: Kakva je procedura trenutno na snazi oko rješenja o samoizolaciji, koliko takvih osoba ima na području općine Kiseljak?

Trenutno je 50-ak osoba u samoizolaciji na području naše općine. Više nije na snazi izdavanje rješenja o samoizolaciji na graničnim prijelazima prilikom ulaska u BiH.

Koristimo priliku da još jednom upozorimo stanovništvo da režim ulaska u JU Dom zdravlja Kiseljak i područne ambulante ostaje isti kao i do sad, dok nadležne institucije koje su izdale naredbe iste ne stave van snage.

Za sve promjene glede pandemije koronavirusa mediji i građani će biti blagovremeno obaviješteni.

U slučaju bilo kakvih nedoumica zvati na broj HES-a  063/290-452

 

ORGANIZACIJA RADA U JU DOM DOM ZDRAVLJA KISELJAK

 

 es-sluzb-odijela.jpg

Foto: Jedna s terena

 

 

 Artinfo.ba

 

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2022 ART  Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17