• NBA

Košarkaši Orlando Magica i Phoenix Sunsa sinoć su u sjevernoameričkoj NBA ligi ostvarili svoju sedmu uzastopnu pobjedu.

Orlando je na domaćem terenu pobijedio Charlotte Hornetse sa 130:117, dok je Phoenix na gostovanju sa 116:113 bio bolji od New York Knicksa. Također su pobijedili i Milwaukee Bucksi, koji su stigli zaostatak od 26 poena protiv Portland Trail Blazersa i slavili sa 108:102.

Orlando je ostvario 12. pobjedu u sezoni i trenutno je druga ekipa istočne konferencije. Ovo je najduži niz pobjeda za Magice od sezone 2010/11, kada su ostvarili devet uzastopnih pobjeda.

Za ekipu iz Floride, Franz Wagner i Cole Anthony postigli su po 30 poena, od toga 17 u posljednjoj četvrtini, kada je prednost porasla na +16, dok je Paolo Banchero dodao 23 poena i osam asistencija.

Phoenix je također ostvario sedmu uzastopnu pobjedu kao treća ekipa na zapadu. Devin Booker je osigurao jedanaestu pobjedu s odlučujućim tricama 1,7 sekundi prije kraja utakmice. Booker je zabilježio 28 poena i 11 asistencija, dok je Eric Gordon dodao 25 poena. Dobru partiju imao je i bh. reprezentativac Jusuf Nurkić, koji je za nešto više od 30 minuta na parketu imao učinak od osam poena, deset skokova i po četiri asistencije i blokade.

Phoenix je igrao drugu utakmicu zaredom bez zvijezde Kevina Duranta, koji je ozlijeđen. Kod New Yorka, Jalen Brunson je skupio 35 poena, šest skokova i osam asistencija.

Milwaukee je došao do pobjede nakon preokreta. Giannis Antetokounmpo bio je efikasan sa 33 poena i 16 skokova, dok je Damian Lillard, protiv svoje bivše ekipe, postigao 31 poen.

Portland je, predvođen s 22 poena Jeramija Granta i 18 poena Malcolma Brogdona, koji je također imao 12 asistencija, vodio 68:52 na poluvremenu, ali je Milwaukee preokrenuo i na kraju izjednačio te ostvario potpuni preokret. Sa omjerom 12-5 u pobjedama i porazima, Bucksi su treći na istoku.

Trenutni prvaci lige, Denver Nuggets, četvrta su ekipa na zapadu i kod kuće su pobijedili San Antonio Spurse sa 132:120. Nikola Jokić bio je ponovno ključan s 39 poena, 11 skokova i devet asistencija. Imao je dovoljno podrške suigrača, jer su četiri domaća igrača postigla dvoznamenkasti broj poena, među kojima su Michael Porter Jr. (26) i Reggie Jackson (20).

San Antonio je izgubio 12. put zaredom i 14. put u sezoni te se nalazi na posljednjem mjestu zapadne konferencije. Victor Wembanyama je zabilježio 22 poena i 11 skokova.

S vodećim omjerom od 13 pobjeda i četiri poraza na istoku, Boston Celticsi su pobijedili Atlanta Hawkse sa 113:103. Jayson Tatum postigao je 34 poena, dok je Jaylen Brown dodao 21. Pobjedu su također ostvarili vodeći na zapadu, Minnesota Timberwolvesi, koji su sa 119:97 savladali Memphis Grizzliese. Brooklyn Nets su kod kuće pobijedili Chicago Bullse sa 118:109, dok su Cleveland Cavaliers sa 105:102 pobijedili Toronto Raptorse.