• Gol Alme Krajnić

bih zene nogom reprez

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, pred oko 200 gledatelja u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici, u okviru susreta 3. kola grupe 4 UEFA Lige nacija – Liga B, nanijela je prvi poraz reprezentaciji Češke Republike rezultatom 1:0 (0:0) te su preuzele i vodeću poziciju u grupi 4.

U zanimljivom susretu dvije vodeće reprezentacije u grupi 4, BiH je već u 17. minuti imala izvrsnu priliku, nakon prodora s lijeve strane Amela Kršo. Ona je na 10-ak metara po sredini gola uposlila Eminu Ekić, ali je njen šut na putu prema golu jedna češka reprezentativka blokirala na petercu.

Nakon kornera u 24. minuti s lijeve strane, glavom je sa oko sedam metara šutirala Aida Hadžić, ali je s gol-crte loptu izbila Michaela Khyrova. Dobru priliku za gošće imala je u 39. minuti Klara Cahyanova, ali je sa 13 metara po sredini gola šutirala pored desne vratnice.

Gošće su u 49. minuti imale veliku, odnosno najbolju priliku nakon ubačaja s desne strane, ali je Eliška Sonntagova s oko tri metra po sredini gola šutirala preko gola. Samo minutu kasnije kapetanica bh. tima Milena Nikolić oslobodila se na ivici 16-erca svoje pratiteljice te se zaputila prema golu te šutirala sa oko 13 metara, ali je vratarica Olivie Lukašova izašla te skratila kut i nogom spriječila put do mreže.

Maja Jelčič u 78. minuti nije uspjela na oko 13 metara od gola gošći prihvatiti loptu, koju je odbila češka vratarica nakon šuta Amele Kršo. Lopta je otišla izvan 16-erca. “Zmajice” nisu odustajale od namjere da pobijede u ovom susretu, a mrežu gostiju zatresla je u 88. minuti Alma Krajnić. Sve je prethodno lijepo izvela Emina Ekić, koja je ušla u 16-erac gošći s lijeve strane te precizno uposlila Ekić, koja je s 10-ak metara iskosa s desne strane pogodila za 1:0 i drugu pobjedu bh. tima.

Zbog navodnog otezanja prilikom izlaska iz igre, u sudačkoj nadoknadi vremena Maja Jelčić dobila je drugi žuti karton, automatski crveni pa u igru nije mogla ući Minela Gačanica, koja je trebala ući umjesto nje. Tako je bh. tim šest minuta sudačke nadoknade odigrao s 10 igračica, ali su uspjele sačuvati rezultat i osvojiti tri boda protiv velikog favorita.

Čehinje su u prva dva kola slavile kao gošće kod Slovenije (2:0) te kući protiv Bjelorusije (2:1), dok je BiH slavila u gostima protiv Bjelorusije (2:1) te igrala kući neriješeno protiv Slovenije (1:1). Bjelorusija i Slovenija svoj međusobni susret u okviru ovog kola igraju večeras u 20 sati. BiH će u uzvratu biti jača za Gloriju Slišković i Enu Šabanagić, koje su zenički ogled ove dvije reprezentacije propustile zbog kartona, ali će iz istog razloga nedostajati Maja Jelčić.

BiH će u sljedećem kolu ponovo igrati protiv Češke, a susret je na programu u utorak, 31. listopada s početkom u 17:30 sati.