• SUPERKUP

dinamo tribina

Dinamo je u novu sezonu krenuo kao pobjednik Superkupa, u ne osobito kvalitetnoj utakmici plavi su pobijedili Hajduk s 1:0 i proslavili ovaj trofej sa svojim navijačima kojih je bilo izuzetno puno (17707) i davali su plavima podršku tijekom cijele utakmice.

Nije trebalo dugo čekati na novu sezonu našeg nogometa, eto otvorili su ju Dinamo i Hajduk utakmicom Superkupa. Kao i prošle godine plavi su u Maksimiru kao osvajači naslova prvaka dočekali Hajduk, osvajača kupa. Podsjetimo, prošle su sezone plavi zasluženo slavili, nadigrali su u cijelosti Splićane, a do trofeja su na kraju došli boljim izvođenjem jedanaesteraca, pa se tadašnji trener Ante Čačić veselio, dok Valdas Dambrauskas nije stigao do tog trofeja.

Dinamo je sad slavio bez jedanaesteraca, ali nije igrao ni približno tako dobro kao u prošlom Superkupu, no cilj je ostvario iako ćemo igru brzo zaboraviti.

Igor Bišćan nije iznenadio sa sastavom, očekivalo se da će krenuti s momčadi koja je završila slavljenički prošlu sezonu, svi su mu ostali na okupu. Ivan Leko možda je malo iznenadio jer je na klupi počeo Sahiti. Od novih igrača u prvih jedanaest bio je stoper Šarlija, te krilni napadač Dajaku, u vrhu napada je bio Mlakar s obzirom na to da Livaja zbog kazne koju je dobio zbog neprimjerenog ponašanja u finalu kupa, nije imao pravo nastupa. Ostala tri nova igrača bijelih – Diallo, Moufi i Odjidja-Ofoe bili su na klupi.

Dinamo je bolje otvorio utakmicu od splitskih zelenih, prvo je zaprijetio Špikić, a pravu veliku priliku imao je Baturina u 13. minuti. Odigrao je za Petkovića, ovaj mu majstorski podvalio, Baturina je pucao sa šest metara malo iskosa s desne strane, no vratar Lučić uspio je skrenuti loptu. Hajduk je bio u velikom minusu s posjedom lopte, no uspio je dvaput biti opasan, posebno preko lukavog udarca glavom Mlakara, ali Livaković nije morao reagirati. Potom je utakmica ušla u mirnije vode da bi u 40. minuti Baturina lijepo 'povaljao' Krovinovića, no njegov udarac s 18 metara otišao je pored vratnice.

U sudačkoj nadoknadi je zaiskrilo, treneru Hajduka je zasmetala jedna odluka suca, oštro je prigovarao i sudac Bel mu je pokazao žuti karton, na što je Leko ponovno verbalno reagirao i dobio crveni karton. Do tog trenutka utakmica je bila izuzetno korektna, mirna, doduše i s jako malo prilika i dobrih akcija. Hajduk je dobro zatvorio prilaze svom golu, nisu dali Petkoviću da prima lopte u međuprostoru, dok Splićani nisu prečesto dolazili pred vrata plavih i ostali su bez udarca u okvir, dok je i Dinamo imao samo onaj udarac Baturine kojeg je obranio Lučić.

U drugi dio se krenulo bez izmjena, samo je trener Leko umjesto na klupi drugih 45 minuta gledao iz novinarske lože, a pomoćni trener Adnan Čustović vodio je Hajduk.

Splićani su imali krasnu priliku u 47. minuti, Dajaku je bio sam pred Livakovićem no nije pogodio vrata. I osvetilo se to Hajduku, Baturina i Ivanušec su odlično odigrali na sredini, izbacili Bulata na lijevu stranu koji je na drugoj vratnici vidio usamljenog Petkovića, centarfor Dinama spustio je loptu na 12 metara i Baturina je bio precizan za vodstvo Dinama.

Mogao je uzvratiti Čuić čim je ušao u igru, bio je sam na tri metra od gola Dinama i glavom nije uspio pogoditi vrata, pa je onda i Pukštas glavom bio neprecizan. Potom su Splićani ubacili svoja dva posljednja pojačanja, ušli su Odidja-Ofoe i Moufi, ali do kraja promjene rezultata nije bilo.