• LIGA PRVAKA

Dinamo i Chelsea na prepunom su londonskom Stamford Bridgeu i u odličnoj atmosferi odigrali posljednju utakmicu grupne faze Lige prvaka. Slavila je engleska momčad rezultatom 2:1. Na listu strijelaca za Dinamo se upisao Petković (7'), dok su za Chelsea zabili Sterling (18'), Zakaria (30').

Oprostio se time Dinamo od ovogodišnjih avantura u Europi, no početak utakmice nije slutio ovakav ishod. Trener Ante Čačić utakmicu je počeo u formaciji 3-5-2 , tako da su od prve minute zaigrali Livaković - Ristovski, Šutalo, Perić - Moharrami, Ivanušec, Ademi, Mišić, Ljubičić - Petković, Oršić.

S druge strane trener Chelseaja izveo je vrlo jaku momčad, mediji su spekulirali da će Graham Potter odmarati igrače za gradski derbi protiv Arsenala, ali to se nije pokazalo točnim. Odlučio na 3-4-2-1 u sljedećoj postavi: Mendy - Azpilicueta, Koulibaly, Chalobah - Sterling, Zakaria, Jorginho, Chillwell - Mount, Havertz - Aubameyang.

Očekivano Chelsea je započeo dominantnijim posjedom, ali na krilima 2 i pol tisuće Boysa koji su nadglasali 38 tisuća Engleza, Dinamo je poveo pogotkom Brune Petkovića već u 7. minuti. Moharrami je ubacio s desne strane, Azpilicueta je loše reagirao i glavom vratio loptu sredinu gdje se Bruno Petković odlično snašao u šesnaestercu Chelseaja i glavom svladao vratara Mendya.

Dinamo je hrabro ušao u utakmicu i prijetio Englezima, ali već desetak minuta kasnije, točnije u 18 minuti Chelsea je poravnao rezultat. Jorginho je uputio dubinsku loptu za Aubameyanga koji dodaju Sterlingu, engleski brzanac se dobro snašao i pospremio loptu u desni donji kut Livakovića.

Ipak nije poljuljao pogodak niti navijače niti igrače tako da je obrana na čelu s Livakovićem ostala kompaktna pod pritiscima domaćina.

Još jednom je opasno u 29. minuti zaprijetio Sterling nakon ubačaja Havertza, ali lopta je završila na tribinama. No, samo nekoliko minuta kasnije Zakaria je u svom debiju za Chelsea zabio uz puno sreće jer Moharrami nije uspio izblokirati udarac Švicarca i odbijanac je na kraju otklizao u gol. Nakon tog pogotka popustila je koncentracija i borbenost Dinama.

Plavi su prelako gubili lopte i Chelsea je preuzeo inicijativu.Bez izmjena nastavili su u drugom poluvremenu i Čačić i Potter, no na početku nastavka Dinamo nije pokazao previše, prejednostavno su Englezi dolazili u prilike od kojih je prva prijetnja u nastavku bila greda gabonskog napadača Aubayemanga.

Ali Dinamo se nije predao, blizu pogotka bio je Oršić u 57. minuti. Oršićeva šansa vratila je snagu Dinamu koji je na nekoliko minuta preuzeo dominaciju nad posjedom, ali bez konkretnih rješenja. Do kraja utakmice pojačavala je jedino kiša i prijetnje Chelsea. Izdvojit ćemo Mounta koji je opasno zaprijetio iz slobodnog udarca u 75. minuti nakon prekršaja Petkovića nad Gallagherom, no Livaković je pročitao njegovu namjeru i izbio u korner.

U sljedećih petnaestak minuta bilo je još nekoliko solidnih prilika, no Dinamo je fizički pao i u tim se trenutcima vidjela razlika u klasi ove dvije momčadi. Četvrtim mjestom u skupini sa istim brojem bodova Dinamo je završio ovosezonski nastup u Europi upisavši četiri poraza, jednu pobjedu i jedan remi.

Postojala je do večeras teoretska šansa u kojoj bi pobjedom Dinama sve ovisilo o Milanu i Salzburgu, ali na kraju sjajna predstava Milana i pobjeda 3:0 protiv Salzburga nisu imali rezultatskog značaja.

Klubovi koji su izborili sljedeću fazu Lige prvaka su: Napoli, Liverpool, Porto, Club Brugge, Bayern, Inter, Tottenham, E. Franfurt, Chelsea, Milan, Real Madrid, RB Leipzig, Manchester City, B. Dortmund, PSG i Benfica.