• KVALIFIKACIJE ZA SP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u drugi krug kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, nakon što je večeras u dvorani “Mirza Delibašić” u Sarajevu savladala reprezentaciju Bugarske sa 76:73.

Pogodak odluke postigao je Džanan Musa koji je u posljednjim sekundama bio precizan za tri poena.

Utakmica je od samog početka bila neizvjesna, a BiH je uspijevala održavati minimalnu prednost. Od samog početka meča vidjelo se da se Bugari, kojima je pobjeda od pet i više poena značila prolazak u drugu rundu kvalifikacija, u Sarajevo nisu došli predati.

U drugoj četvrtini bh. košarkaši zaigrali su još bolje i dolaze do dvocifrene prednosti. Ipak, Bećiragićevi izabranici do kraja poluvremena prave nekoliko grešaka koje su gosti uspjeli iskoristiti i na poluvrijeme otići sa zadovoljavajućih četiri poena zaostatka (40:36).

U nastavku meča odnos snaga na terenu se nije mijenjao. Bugari nisu dozvoljavali bh. timu da se značajnije odvoji. U drugom dijelu treće četvrtine gosti su zaigrali još bolje, dok reprezentacija BiH pravi niz grešaka, pa se u posljednju četvrtinu ušlo s prednošću gostiju rezultatom 62:58.

BiH ponovo dolazi do prednosti šest minuta prije kraja ponajviše zahvaljujući poenaima Aleksandra Lazića. U posljednje minute susreta ekipe su ušle u egalu i tada je odgovornost na sebe preuzeo Džanan Musa koji u nekoliko navrata postiže poena za BiH, ali promašuje slobodna bacanja što su Bugari ponovo znali iskoristiti za održavanje rezultatskog priključka.

U posljednjem napadu na meču Musa je fauliran, ponovo je stao na liniju za slobodna bacanja i promašio, ali bh. košarkašu uspijevaju osvojiti loptu, a Musa u posljednjoj sekundi postiže trojku i donosi BiH vrijednu pobjedu.

Najefikasniji u bh. timu bili su kapetan Miralem Halilović i Džanan Musa sa po 16 poena, a Bugarsku je predvodio Dee Bost s 24 poena.

U drugi krug kvalifikacije pored BiH plasirale su se Litva i Češka Republike. Tamo će im se pridružiti reprezentacije Francuske, Mađarske i Crne Gore s kojima će formira novu grupu. Najbolje tri ekipe iz te grupe plasirat će se na Svjetsko prvenstvo.