• DANSKA – HRVATSKA 0:1

Hrvatska reprezentacija je odnijela tri boda s teškog gostovanja u Kopenhagenu u trećem kolu Lige nacija.

Dalić je izveo kombiniranu postavu s objektivno 2 do 3 standardna prvotimca, ali dovoljno fizički moćnu da odgovori na najjači adut Danske, što je upravo energija i fizička nadmoć.

Ova postava skandinavskog domaćina odgovora njihovu najjačem sastavu, ili se tek u nijansama razlikuje od istog, pa je stoga kud i kamo uigranija, što može biti opravdanje inferiornosti Vatrenih tijekom većeg dijela prvog poluvremena, dakako uz izostanak najboljih igrača.

Danci su direktnom igrom redovito dolazili u opasnu zonu, a najozbiljnije su zaprijetili u 11. minuti kad je Maehle projurio kraj loše postavljenog Vrsaljka i pogodio vanjsku stranu mreže, te u 40. kad je Cornelius udarcem s distance natjerao Livakovića da se maksimalno protegne.

Imali su osim toga i nekoliko uglavnom bezopasnih pokušaja s distance te pregršt ubačaja s kojima su se Šutalo, koji je impresionirao u debiju, te Erlić prilično dobro snalazili. Izuzetak je 20. minuta kad je Andersonu stigla lopta nakon karambola te je izblokiran iz prilično izgledne pozicije.

Vatreni su najbliže golu bili u 13. minuti kada je nakon brze tranzicije i kombinacije Kramarića i Pašalića lopta stigla u Oršićevu omiljenu zonu. Uspio se namjestiti na desnicu, ali ne i pogoditi okvir gola. U 23. je pak Oršić pronašao Kramarića na drugoj stativi, a prva violina Hoffenheima nije našla suigrače povratnom loptom, već je istu očistila obrana domaćina.

Injekcija s klupe

Na poluvremenu je izbornik napravio tri izmjene – Kovačić, Stanišić i Modrić zamijenili su Jakića, Vrsaljka i Ivanušeca.

Lopta je procirkulirala, Vatreni su uspostavili dominaciju te prvi put priprijetili u 56. minuti kad je kapetan zarolao obranu domaćih pa ljevicom s desne strane gađao Kramarića. Ubačaj je bio 2-3 cm previsok da bi mogao biti kvalitetno preusmjeren prema golu.

Vlašić je u 58. minuti zamijenio Oršića, jedino klasično krilo, te se zaigralo u formaciji nalik božićnom drvcetu s dosta mijenjanja pozicija i slobode kretanja prednjih igrača.

Modrić je finim udarcem s distance priprijetio i u 63. minuti no Schmeichel je to lagano ukrotio.

U 69. nakon prekida i odbijanca lopta je stigla do Stanišića čiji je udarac s desetak metara blokiran.

Samo nekoliko sekundi kasnije – gol! Korner, kombinacija Modrića i Kramarića, Lukin ubačaj prenosi Krama, Paša stiže do lopte ispred vratara Leicestera i šalje ju u mrežu s četiri metra udaljenosti.

U 76. minuti Budimir je zamijenio Kramarića.

Danci su do kraja napadali i dvaput solidno zaprijetili preko Braithwaitea u 80. i 82. minuti, ali osim toga ništa ozbiljnije i opasnije za Livakovića.

Impresivni debitant

Josip Šutalo zaslužio je posebnu pohvalu. Kupio je duele protiv divovskog Corneliusa, odlično čitao igru, a iskazao se i kvalitetnom distribucijom lopte. Dobili smo jakog aduta u središnjici obrane, a Lovren i Ćaleta-Car ozbiljnog protukandidata za partnera Gvardiolu u Kataru.

Dobili smo i odgovor na pitanje desnog bočnog, onoliko koliko se može zaključiti na osnovi 45 minuta. Josip Stanišić djeluje stabilnije u posjedu od konkurenata mu Vrsaljka i Juranovića, a dobar je bio i u obrani, posebice u 80. minuti kad je sjajnom paralelnom kretnjom sačuvao leđa Erliću i blokirao opasan pokušaj Danaca.

Danska – podcijenjena sila od 5 milijuna stanovnika

Inače, unatoč nizu sjajnih rezultata posljednjih godina, dojam je da se ne percipira dovoljno snaga danske reprezentacije. Stoga, početna postava po klubovima za koje njihovi igrači nastupaju:

Leicester - Atletico Madrid, Crystal Palace, Chelsea, Atalanta - Tottenham, Sevilla - Club Brugge, Brentford, Sampdoria - Trabzon.

Malo manje zvučna su imena u ofenzivnom dijelu, stoga i tu malo konteksta. Skov Olsen (22) je jedan od najboljih igrača belgijske lige i vrlo brzo nakon dolaska u istu trebao bi biti transferiran u puno veći klub. Eriksen će, pitanje je dana, ponovno zaigrati u nekom engleskom velikanu, a Damsgaard (21) je igrač Sampdorije koji je oduševio na Europskom prvenstvu i ne gine mu puno veći klub u skoroj budućnosti. Cornelius je pak najbolji strijelac turskog prvaka Trabzona. S klupe su im pak ušli igrači Leipziga i Barcelone...

Lakše se diše

Nakon šamara od Austrije Vatreni su vezali dva pozitivna rezultata i sada tablica skupine A1 Lige nacija izgleda puno ljepše. Koliko god natjecanje odiše besmislom, važno je izbjeći posljednje mjesto u skupini, u prvom redu zarad koeficijenta i ždrijeba na velikim natjecanjima.