• LIGA NACIJA

dalic stozer hns foto

Dogodilo se i to - Hrvatska je izgubila u Gradskom vrtu. Na oproštaju od stadiona na kojem su bili neporaženi u 13 prethodnih nastupa nogometna reprezentacija na otvaranju novog ciklusa Uefine Lige nacija doživjela je jedan od najtežih domaćih poraza u svojoj povijesti. Najtežeg nakon maksimirskih 4:1 protiv Engleske. Bilo je to i prvi puta da je Austrija pobijedila Hrvatsku. Uspjelo im je to iz šestog pokušaja, pišu Sportske novosti..

A počelo je "praznično", po običaju odlično popunjene tribine nogometaše su dočekale s pjesmom, Luka Modrić dočekan je prilikom izlaska na teren kako osvajač Lige prvaka i zaslužuje - ovacijama s tribina. Ali kapetan se nije zadržao na travnjaku, produžio je do klupe. Mateo Kovačić prvi puta je s vrpcom oko ruku izveo reprezentaciju na teren. Dočekao je taj trenutak u svom 78. nastupu za nacionalnu vrstu.

Počelo je dobrom šansom Hrvatske već u 2. minuti. Brekalo je odličnom loptom izbacio Pašalića, ali je austrijska obrana ipak uspjela intervenirati na vrijeme.

Pokušavali su Austrijanci, ne može im se osporiti, ali Hrvatska je vodila igru. Vratari su u prvom dijelu prvog poluvremena uglavnom bili besposleni ili su promatrali kako obrane rješavaju opasne situacije ili su pogledom ispratili lopte koje su išle izvan okvira njihovih vrata.

Imala je Hrvatska znatan posjed, u uvodnih 25. minuti čak je 73 posto vremena loptu u svojim nogama, kružila je oko austrijskog kaznenog prostora, ali prvi udarac u okvir uslijedio je tek nakon pola sata. S dvadesetak metara potegnuo je Kovačić, no vratar gostiju Lindner bio je spreman.

S druge strane travnjaka aktivan je bio Arnautović. Pokušavao je uhvatiti obranu Hrvatske na spavanju u nekoliko navrata. A onda je i dočekao svoju šansu u 40. minuti i neobranjivo otpucao za neočekivano vodstvo gostiju. I to malo prostora kojeg je dobio, njemu je bilo dovoljno. S tim je golom, 33. u nacionalnom dresu, na ljestvici najboljih strijelaca u povijesti austrijske reprezentacije došao samo na pogodak do legendarnog Johanna Krankla, jednog od najvećih austrijskih nogometaša svih vremena i zlatne kopačke europskog nogometa 1978.

Hrvatska je odmah pokušala uzvratiti, Lindner je refleksno obrani jak udarac Majera koji je gađao uz samu vratnicu. Početak drugog dijela bio je preslika prvog poluvremena, Hrvatska je opet otvorila šansom koji je iskreirao odlični Majer, ništa nije slutilo na potop koji će uskoro uslijediti.

U tri minute, između 54. i 57., Austrija je zabila dva gola i to bez Arnautovića na terenu koji je na poluvremenu zamijenjen. Naznaka nevolja bila je šansa Gregoritscha koji se našao u sjajnoj situaciji nakon što su se sudarili Pongračić i Ćaleta-Car. Poklonjeni zicer nije iskoristio, ali se uspio brzo iskupiti. Taj promašaj je, naime, samo odgodio povećanje vodstva Austrije.

Igrala se 54. minuta kada je Trimmel probio bok u ubacio u srce kaznenog prostora gdje je Gregoritsch bio sam kao duh, iskoristio statičnost obrane Hrvatske i zabio za šokantnu prednost svoje momčadi. Već u 57. na semaforu je pisalo ogromnih 3:0 za Austriju.

Tada su stadionom krenuli zvižduci. Bilo je to valjda prvi puta otkako je reprezentacije u Osijeku da su navijači tako glasno negodovali. "Ubio" je treći pogodak Austrijanaca atmosferu na tribinama, pjesma je postajala sve tiša kako je vrijeme odmicalo.

Zapravo kako se utakmica približavala kraju sve je veći broj gledatelja u tišini napuštao tribine. Hrvatskoj je nakon sat vremena preostalo tek da pokuša ublažiti težak poraz.

Međutim, dogodilo se suprotno jer terenom je zavladala Austrija koja je imala još dvije-tri velike šanse da dotuče šokiranog protivnika. Samo zahvaljujući Ivušiću to se nije dogodilo. Kod sva tri gola bio je nemoćan, ali je spašavao što je mogao. Hrvatska je u drugom poluvremenu otpucala tek jednom. Pored vrata.

Austrijski navijači, njih stotinjak tijekom utakmice razvilo je transparent potpore novom izborniku. "Dobrodošao u ekipu Ralf". Rangnick im je u svojoj premijeri na klupi uzvratio skupocjenim "skalpom". Kraj utakmice navijači su dočekali salvom zvižduka.