• PRIJATELJSKA UTAKMICA

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras na zeničkom Stadionu “Bilino polje” u prijateljskom duelu protiv reprezentacije Gruzije rezultatom 0:1 (0:0).

Pred oko 1.500 gledatelja, “Zmajevi” su krenuli ofanzivno prema golu Gruzije, a nakon kornera u 7. minuti, bh. stoper Adnan Kovačević bio je najviši u skoku, te je s oko sedam metara pogodio desnu stativu gostujućeg gola, ali sa spoljne strane.

Brz kontranapad gostiju u 18. minuti nije završen šutem prema bh. golu, jer je Zuriko Davitashvili u našem petercu zakasnio na ubačaj Khvicha Kvaratskhelia. Veliku priliku, nakon greške gostujućeg kapetana Gurama Kashie, nije u gol pretvorio Ermedin Demirović. Demirović se uspio izboriti za loptu na oko 25 metara, ali je ivice šesnaesterca šutirao preko gola.

Nakon šuta Edina Džeke u 43. minuti i dobre intervencije golmana Giorgia Loria, Siniša Saničanin odbijenu je loptu s oko tri metra iskosa s desne strane glavom poslao u mrežu, ali je gol poništen zbog zaleđa. Već na početku drugog poluvremena, u 48. minuti, Edin Džeko je postigao gol, ali i taj je gol bh. tima poništen zbog navodnog zaleđa.

Minutu kasnije gosti su poveli s 1:0, a strijelac je bio Budu Zivizadze.

Šut Amera Gojaka, s oko 20 metara iskosa sa desne strane, nakon što je u šesnaestercu gostiju blokiran šut Seada Kolašinca golman Loria je uspio obraniti.

Silovit šut Khvicha Kvaratskhelia u 71. minuta, s oko 25 metara iskosa s lijeve strane, zaustavio je bh. golman Ibrahim Šehić, koji je loptu skrenuo u korner. Možda i najbolja akcija bh. tima u 74. minuti nije okrunjena golom.

Miroslav Stevanović je dobro prošao kroz sredinu, ostavio loptu za Amera Gojaka, koji je u šesnaestercu gostiju proigrao upravo Stevnovića, ali je njegov šut sa oko 10 metara s lijeve strane obranio golman Loria.

Loria je obranio i dobar šut Ermedina Demirovića u 81. minuti. Tek što je ušao u igru, Smail Prevljak je u 89. minuti s preko 20 metara šutirao preko gola.

U sudačkoj nadoknadi bh. tim je pritiskao, ali ipak nije bilo gola. Posljednju priliku imao je Amar Rahmanović, koji je, nakon greške golmana Loria, s oko 30 metara šutirao na prazan gol, ali je lopta otišla pored gola.

Naredni susret reprezentacija BiH igra na istom stadionu u utorak, 29. ožujka, s početkom u 20.45 sati, a protivnik će im biti Luksemburg.

BIH – Gruzija 0:1 (0:0)

Glavni sudac: Aleksandar Stavrev (Sjeverna Makedonija). Strijelci: 0:1- Zivzadze (49). Žuti karton: Aburjania, Davitashvili, Tsitashvili (Gruzija).

BiH: Šehić- Ahmedhodžić, Kovačević (75. Gazibegović), Saničanin (59. Miličević)- Stevanović (87. Menalo), Gojak (75. Rahmanović), Hadžiahmetović, Krunić (59. Danilović), Kolašinac- Demirović (87. Prevljak), Džeko. Izbornik: Ivaylo Petev.

GRUZIJA: Loria- Kakabadze, Dvali (80. Chabadze), Kashia, Giorbelidze (63. Tsitaishvili)- Davitashvili, Kvekveskiri, Aburjania (63. Mekvvabishvili), Kvaratskhelia (74. Beridze)- Zivzivadze, Lobzhanidze (63. Kverkvelia). Izbornik: Willy Sagnol.