• KVALIFIKACIJE ZA SP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Vilniusu od reprezentacije Litve sa 77:56, u susretu četvrtog kola F-grupe kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Košarkaši BiH su nakon mininalnog poraza od Litvi prije tri dana u Tuzli ponovo poraženi od iste reprezentacije koja nakon četiri kola ima maksimalan učinak.

Izabranici izbornika Vedrana Bosnića nisu uspjeli iznenaditi u Vilniusu, gdje su došli na dan odigravanja utakmice, bez ijednog obavljenog treninga za ovaj meč. Naime, zbog ratnog stanja u Ukrajini čelnici KSBiH odlučili su da ne putuju u Litvi zbog sigurnosti igrača, ali je nakon dobivanja garancije da će biti potpuno sigurni u Vilniusu, odluka promijenjena. No, s deset igrača na raspolaganju reprezentacija BiH nije uspjela do kraja parirati favoriziranom protivniku, te je doživjela težak poraz, iako je na početku drugog poluvremena imala rezultatsku prednost.

Košarkaši BiH izuzetno loše su ušli u meč, što su maksimalno iskoristili domaći igrači i već nakon nekoliko minuta došli do visoke prednosti. Ipak, u drugoj četvrtini reprezentacija BiH zaigrala je mnogo bolje. Agresivnom obranom po cijelom terenu prisilili su litvanske igrače na greške, a s nekoliko vezanih koševa do kraja poluvremena uspjeli su doći na samo dva poena zaostatka.

Drugo poluvrijeme počelo je trojkama Atića i Muse za prvo vodsdtvo bh. tima. No, u nastavku meča bh. igrači napravili su nekoliko grešaka u napadu i promašili nekoliko "zicera“ pa su Litvanci ponovo preuzeli igru i brzo vratili visoku prednost.

U posljednjeoj četvrtini domaći su u potpunosti razbili igru bh. tima i došli do sigurne pobjede.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Edin Atić s 12, te Amar Gegić i Kenan Kamenjaš sa po 10, a kod Litve Tomas Dimša s 19 i Deividas Gailius s 15 poena.

Reprezentacija BiH nakon četiri kola zauzima drugo mjesto u grupi s polovičnim učinkom.

Posljednja dva meča u kvalifikacijama bit će odigrana u lipnju, kada BiH prvo gostuje u Češkoj Republici, a potom dočekuje Bugarsku.