• Kvalifikacije

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras u Strazburu sastaje se sa reprezentacijom Francuske, u trećem susretu u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru.

Nogometaši BiH nakon dva kola zauzimaju četvrto mjesto u grupi s jednim bodom i pred sobom imaju težak zadatak, s obzirom na to da igraju protiv aktualnih prvaka svijeta.

Selektor Ivaylo Petev ističe da im je želja da odigraju dobru utakmicu te da igrači moraju imati dosta samopouzdanja.

- Svi znamo kakvu ekipu ima Francuska i imamo veliko poštovanje prema njima. Što se tiče prošlog meča on nam služi da izvučemo neke pouke i da se što bolje pripremimo - rekao je Petev na press-konferenciji uoči meča.

Kapetan Edin Džeko nada se da će igrači odigrati borbeno kao u prvom meču na Grbavici, dati više od svog maksimum kako bi izborili pozitivan rezultat.

- Francuska ima više individualnog kvaliteta od nas i mogu lakše da naprave razliku na terenu. Neće biti lako pred njihovim navijačima i sigurno da žele da budu prvi u grupi. Mi moramo kao u prošlom susretu da damo sve do sebe. Tada smo zaslužili više od onog što smo ostvarili, ali taj meč je prošlost i ne treba se vraćati na njega. Moramo da pružimo i više od maksimuma i samo tako možemo napraviti pozitivan rezultat - kazao je Džeko.

Dodaje kako je šteta što navijači BiH neće moći prisustvovati utakmici.

- Mislim da je bilo realno da i oni budu tu, ali nažalost neće ih biti. Nadam se da će se i te stvari uskoro promijeniti. Ako neko poštuje sve mjere mislim da mu treba biti dozvoljeno da prisustvuje na ovakvim događajima - zaključio je kapetan bh. tima.

Susret između Francuske i Bosne i Hercegovine igra se na stadionu La Meinau u Strazburu od 20.45 sati. Susret sudi Švicarac Sandro Schärer.

Bosna i Hercegovina je sa Francuskom do sada odigrala pet utakmica. Dvije su završene remijem, a u tri je Francuska ostvarila pobjede. Ukupna gol razlika je 3:7 u korist Francuza.

Prvi meč je bio prijateljskog karaktera 18. kolovoza 2004. u Renu i završen je neriješenim rezultatom 1:1. Péguy Luyindula je donio prednost domaćem sastavu u 7., a Ivica Grlić je izjednačio rezultat u 37. minuti.

Drugi susret je takođe bio prijateljski i odigran je 16. kolovoza 2006. u Sarajevu. Gosti su pobijedili 1:2, a do prednosti su prvi došli bh. reprezentativci golom Sergeja Barbareza u 16. minuti. William Gallas u 41. i Julien Faubert u 90. donose preokret Francuzima.

Naredna dva meča  odigrana su u okviru kvalifikacija za EURO 2012. Na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ 7. rujna 2010. godine gosti su slavili 0:2 golovima Karima Benzeme u 72. i Florenta Maloude u 78. minuti.

Revanš na Stade de France 11. listopada 2011. završen je bez pobjednika 1:1. Edin Džeko je 40. minuti pogodio za prednost Bosne i Hercegovine, a Samir Nasri u 77. iz jedanaesterca postavlja konačan rezultat.

U posljednjem susretu ovih selekcija Francuska je na „Grbavici“ 31.ožujka ove godine pobijedila 1:0, a jedini pogodak postigao je Antoine Griezmann u 60. minuti.