• EURO U 21

Hrvatska U21 reprezentacija završila je svoj put na Europskom prvenstvu. Mlade Vatrene je u četvrtfinalu igranom u Mariboru izbacila Španjolska nakon produžetaka s 2:1.

Iako je Španjolska bila veliki favorit u ovoj utakmici, Hrvati su bili i više nego ravnopravan protivnik u prvom poluvremenu. Za razliku od grupne faze koja se igrala krajem ožujka, danas je u četvrtfinalu izbornik Igor Bišćan imao na raspolaganju obrambeni dvojac Gvardiol - Šutalo što je dodatno pojačalo sigurnost u zadnjoj liniji.

UEFA je dozvolila da tribine mariborskog Ljudskog vrta budu popunjene s 30 posto kapaciteta stadiona, a hrvatskih navijača je bilo je vjerojatno 28 posto te su oni sigurno veoma zaslužni za dobru partiju Hrvata.

Mladi Vatreni su imali par dobrih prilika u prvom dijelu prvog poluvremena, a prvu je imao Ivanušec koji je s 20-ak metara pucao pored gola. U 23. minuti najveća prilika za Hrvatsku. Ivanušec je uzeo loptu na sredini terena, uslijedila je kontra, a lopta dolazi do Majera na desnoj strani. Ovaj pokazuje zašto ga smatraju novim Lukom Modrićem i odlično kroz španjolsku obranu pronalazi Bradarića na lijevoj strani. No, junak utakmice protiv Engleza nije se odlučio iz prve pucati već je primio loptu, a onda je već bilo kasno i udarac je izblokiran.

Drugi dio prvog poluvremena je pripao Španjolcima koji su zagospodarili posjedom, ali u napadu osim udarca Brahima Diaza s 20-ak metara (pored gola) i nekoliko ubačaja koje je hrvatska obrana očistila, ništa nisu napravili.

Početkom drugog poluvremena puno bolja Španjolska. Hrvati su se dodatno povukli i nisu uspijevali zadržavati loptu u svojim nogama te su se nizali španjolski napadi. U 55. Brahim Diaz je imao veliku priliku kada se ušunjao iza hrvatske obrane, ali iskosa puca pored vratnice.

U 63. minuti najbolja prilika za Španjolce i to nakon prekida. Puado, koji je ušao u nastavku, pucao je iskosa s četiri metra, ali Šemper sjajnom intervencijom spašava gol. U nastavku akcije su Španjolci i zabili gol, ali je opravdano poništen zbog zaleđa.

No, nastavili su Španjolci s dominacijom i u 67. minuti dolaze do vodstva. Gil je probio Šutala po lijevoj strani, ubacio u peterac, a Vuškoviću lopta prolazi kroz noge i dolazi do Puada koji iz prve zabija u bliži kut Šemperovog gola.

Pokušavao je Bišćan osvježiti svoju ekipu i odradio je četiri izmjene i Hrvatska je dobila nešto ofenzivniju postavu. Povukli su se Španjolci i prepustili Hrvatima loptu, ali osim udarca Ivanušeca u 80. minuti kojeg je lagano uhvatio Fernandez, nije bilo uzbuđenja.

Tri minute kasnije nevjerojatan promašaj Furije. Nakon ubačaja iz auta Puado bježi Vuškoviću i pronalazi samoga Pina koji s pet metara prebacuje prazan gol. Nekoliko trenutaka kasnije nova velika prilika za Španjolsku kada je ponovno Pino pucao, ali Šemper sjajno brani.

A za te promašaje je kazna za Španjolce uslijedila u prvoj minuti sudačke nadoknade. Pogodio je Igor Bišćan s uvođenjem Stipe Biuka, a 18-godišnji igrač Hajduka mu se odužio tako što je izborio jedanaesterac nakon kontakta s Guillamonom. Gruzijski sudac Kruashvili nije se puno mislio već je odmah pokazao na bijelu točku, a Luka Ivanušec je preuzeo odgovornost i sigurno zabio za 1:1 i donosi Hrvatskoj produžetke.

Nadali smo se kako će Hvati u produžecima biti u psihološkoj prednosti i samim tim biti opasniji, ali Španjolci su bili ti koji su odmah zaprijetili. Villar je pucao s vrha šesnaesterca iz prve, ali Šemper se još jednom iskazuje.

Hrvatska se povukla i Španjolci su ponovno dominirali terenom, ali nisu uspijevali stvoriti veću priliku do 104. minute kada je Manu Garcia iz dobre pozicije pucao pored gola. No, nažalost Javi Puado večeras nije promašivao. Ponovno je u 110. minuti pobjegao Vuškoviću, poigrao se i sa Šemperom te zakucao loptu u mrežu za 2:1. Pokazao je 23-godišnji napadač zašto je jedan od najzaslužnijih za Espanyolov povratak u La Ligu, a sada je i Španjolce doveo na korak od polufinala.

Za razliku od finiša regularnog dijela, Španjolci u finišu drugog produžetka nisu dali Hrvatima loptu, a i umrtvili su igru dugim izležavanjem te sačuvali prednost i odnijeli pobjedu.

Osim Španjolaca, poznat je još jedan polufinalist, a to je Nizozemska koja je izbacila Francusku nakon preokreta s 2:1. Večeras ćemo saznati i ostale polufinaliste, a sastaju se Italija i Portugal te Danska i Njemačka.

Hrvatska je tako završila svoj put na Europskom prvenstvu, ali su plasmanom u četvrtfinale i ostvarili najveći uspjeh što se tiče U-21 reprezentacije.