• US OPEN PAROVI

Mate Pavic

Splićanin Mate Pavić je u paru s Brazilcem Brunom Soaresom osvojio US Open u muškim parovima. Već prije nekoliko dana bilo je jasno da će Hrvatska nakon 50 godina dobiti osvajača ovog naslova jer su ovoj hrvatsko-brazilskoj kombinaciji protivnici u finalu bili još jedan Hrvat, Nikola Mektić u paru s Nizozemcem Wesleyem Koolhofom.

Tijekom prvog seta Pavić i Soares su držali svoj servis, dok su Mektić i Koolhof puno teže dolazili do gemova na vlastiti servis. Već kod 3:2 za Pavića i Brazilca suočeni su s break-loptom, ali ipak uspjevaju poravnati na 3:3. Kada se već mislilo da će tie-break odlučiti prvi set fantastični Pavić i Soares koriste drugu break-loptu u ovom setu i dolaze do 1:0 u setovima, u omjeru 7:5.

Zanimljiva je informacija kako su u prvom setu Pavić i Soares imali čak 19 winnera, a njihovi protivnici tek 6. Ipak brazilsko-hrvatska kombinacije je imala 7 neprisiljenih pogrešaka, a Mektić i Koolhof samo 3.

U drugom setu slična priča, Pavić i Soares lako osvajaju svoj servis, dok su Mektić i Koolhof već pri 1:1 morali spašavati 'živu glavu' jer su spasili dvije break šanse. Ipak dobra igra im se isplatila pri 3:2 kada su Pavić i Soares imali dvije break lopte, a drugu su i iskoristili i poveli s 4:2 u drugom setu. Do kraja meča Pavić i Soares su samo 'završili posao' preko svog servisa i time slavili s ukupnim rezultatom od 2:0 u setovima, odnosno (7:5/6:3). Pavić i Soares su u drugom setu imali samo winner više u odnosu na protivnike, točnije 13:12.

Paviću je ovo drugi osvojeni Grand Slam, nakon što je 2018. godine osvojio Australian Open u konkurenciji muških parova s Austrijancem Oliverom Marachom. Pavić iza sebe ima i dva izgubljena grand slam finala, također 2018. godine na Rolandu Garrosu i Wimbledonu.

Pedeset godina kasnije od osvajanja Nikole Pilića u konkurenciji muških parova Hrvatska je dobila novog osvajača.