Nakon dva tjedna rasta, na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale oko 1,5 posto jer vijesti o novim sankcijama Rusiji nisu previše zabrinule trgovce. Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna 1,5 posto, na 69,28 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,6 posto, na 67,34 dolara.
Trump odgodio sankcije Rusiji
Na samom početku prošloga tjedna cijene su nafte pale jer je predsjednik SAD-a Donald Trump na 50 dana odgodio odluku o novim sankcijama protiv Rusije. Naime, tjedan dana prije Trump je zaprijetio novim sankcijama jer je nezadovoljan postupcima ruskog predsjednika Vladimira Putina, s obzirom da razgovori o prekidu sukoba u Ukrajini ne napreduju.
Slabost potražnje u SAD-u
Polovicom tjedna trgovce je, pak, zabrinuo rast zaliha benzina u SAD-u na vrhuncu ljetne sezone vožnje.
Zalihe benzina porasle su tjedan dana prije za 3,4 milijuna barela. Još su snažnije porasle zalihe dizela i lož ulja, za 4,1 milijun barela. Zalihe nafte pale su pak za 3,9 milijuna barela.
Rafinerije su pojačale preradu, ali potražnja je posustala, objašnjavaju analitičari.
Nove europske sankcije Rusiji
U petak je, pak, pozornost trgovaca zaokupio novi europski paket sankcija Rusiji.
Čelnici članica EU-a postigli su dogovor o mjerama koje uključuju i spuštanje cjenovnog limita za rusku naftu. Osiguravatelji i prijevoznici neće više smjeti servisirati ruske barele čija cijena prekoračuje pomični limit, postavljen 15 posto ispod tržišnog prosjeka.
Nove europske sankcije spustit će cjenovni limit za rusku naftu na 47,6 dolara, rekli su diplomati. EU više neće uvoziti ni proizvode od ruske nafte, iako zabrana neće obuhvaćati Norvešku, Britaniju, SAD, Kanadu i Švicarsku.
No, SAD nije podržao novi europski paket sankcija, pa bi provedba sankcija mogla ostaviti brojne 'rupe'.
"Utjecaj sniženog cjenovnog limita i sankcija za tankere bit će po našoj ocjeni ograničen. Cijene dizela u Europi mogle bi malo porasti zbog većih problema u logistici i transportu (...), ali utjecaj na trgovinu trebali bi ograničiti izazovi u provedbi mjera", objasnio je Aldo Spanier iz BNP Paribasa.
artinfo.ba