Uskoplje

  drazen_uskoplje-800x445.jpg

 

Intervju s Draženom Matišićem, kandidatom stranaka HNS-a za načelnika općine Uskoplje prenosimo u cijelosti. 

Uskoplje.info: Kampanja je na samom završetku, možete li se osvrnuti na proteklih mjesec dana, jeste li zadovoljni odrađenim?

Matišić: Iskreno, vremena a ni uvjeta za klasičnu kampanju baš nismo ni imali. Moja želja je bila da se bavimo pravim problemima, da suočimo mišljenja i ideje, nismo se bavili drugima nego nastojali predstaviti svoj program i viziju koju su birači nadam se uspjeli primijetiti i kroz debate odnosno sučeljavanja kandidata koja smo imali. Stvorila se atmosfera „nas protiv njih“ što je apsolutno nepotrebno na lokalnoj razini i ovim tzv. komunalnim izborima. Tu atmosferu podjela poticali su domaći ali i akteri izvan naše općine što je još poraznije. Međutim, vjerujem kako žitelji nisu nasjeli na ove provokacije i da neće dopustiti daljnje podjele. Pandemija nas je sve vratila u stvarnost i primorala da bez napucanih skupova i umjetne atmosfere odgovaramo za sve učinjeno odnosno neučinjeno te u prvi red stavimo stvarne probleme. Međutim, bez kontinuiranog rada, malo se toga može postići u mjesec dana kampanje, stoga sam ponosan na svoju ekipu, hrabre ljude koji godinama zajedno sa mnom svakodnevno komuniciraju s ljudima i dokazuju svoju dostupnost. Oni su moja najbolja kampanja!

Uskoplje.info: Otkud Vam motiv za ponovnom kandidaturom?

Matišić: Odličan rezultat koji smo ostvarili prije četiri godine, neumorna ekipa koja je uz mene ali i bezrezervna potpora drugih stranaka okupljenih oko HNS-a, motivirali su me ali i primorali da istaknem svoj program i kandidaturu za načelnika. Sve ove godine ono što me nosilo bili su mali pomaci, projekti, susreti s “običnim” ljudima i nebrojeni dokazi da na ovim prostorima ima života i da je potrebno tako malo da svi živimo dobro. Ovo je predivan prostor, prostor dobrih, vrijednih ljudi koji su ujedno i naš najjači resurs. Žiteljima općine smo ponudili jako kvalitetnu listu na čelu s dr. Anom Novaković, ekipu koja je i do sada a i ubuduće spremna davati dio sebe kako bi jače i snažnije „gurali“ općinu naprijed.

Uskoplje.info: Čime su nezadovoljni građani Gornjeg Vakufa-Uskoplja i koji su Vaši planovi za rješavanje ključnih problema? Što općinska vlast može učiniti po pitanju zapošljavanja i odlaska mladih?

Matišić: Naši problemi su slični kao i u svim drugim sredinama a nedavna anketa je pokazala da se prije svega radi o zapošljavanju, zdravstvenoj skrbi te nedostatku adekvatnog društvenog života odnosno kulturnih sadržaja. U Proračunu moraju biti prepoznate poslovne ideje mladih ljudi kao npr. kroz start up projekte. Moramo se pridržavati načela izvrsnosti, najbolji među nama moraju dobiti priliku. Svjestan sam da je lokalna samouprava poprilično nemoćna u rješavanju problema odlaska, ali ono što je do nas, moramo ispoštovati. Bez perspektivnih mladih ljudi napretka neće biti. Sustav treba mijenjati, prilagođavati, od obrazovanja, kreiranja politika prema mladima, programa i poticaja, sve mora biti prilagođeno potrebi tržišta rada. Znanje i vještine moraju biti vrednovani inače je sve drugo uzaludno. Nerijetko pristajemo na polovična rješenja što vidimo i na primjeru brojnih projekata u našoj općini. Industrijska zona nije postigla željeni učinak, turistički potencijal je neiskorišten, Urbanistički plan nije mijenjan od 1976. godine, lokalni gospodarstvenici su zapostavljeni…

Zbog svega toga, nužna je reforma općinske uprave, trebaju nam konkretne demografske mjere, nova politika prema poljoprivrednicima s obzirom kako skoro 40 posto ukupne površine općine čini poljoprivredno zemljište koje moramo bolje iskoristiti, uvezati poljoprivrednike u zadruge, osigurati im plasman proizvoda te osigurati uvjete za preradu i skladištenje. Ogroman je popis potrebnih infrastrukturnih ulaganja, od lokalnih prometnica, završetka rekonstrukcije vodovodne mreže, saniranja deponije i nužnih uvjeta za sortiranje i reciklažu otpada. Moramo iskoristiti linkove sa dijasporom te već radimo na pripremi gospodarsko poljoprivrednog foruma. Kada je u pitanju primarna zdravstvena zaštita, uvijek može bolje no moram pohvaliti djelatnike Doma zdravlja ali i svih drugih nadležnih službi kada je u pitanju borba sa pandemijom, kao i dalje najaktualnija tema. Što se tiče društvenog života, najviše se proračunskih sredstava ulaže u Centar za obrazovanje, sport i kulturu i ona moraju biti bolje opravdana a ravnomjeran razvoj u svim segmentima života mora biti glavni kriterij ulaganja. Ipak, ništa od ovoga nije moguće bez povećanja prihodovne strane proračuna kojeg nema bez preferiranja i podrške domaćim gospodarstvenicima.

Uskoplje.info: Općina Gornji Vakuf-Uskoplje nerijetko je predstavljena kao nacionalno problematična općina. Kakvo je Vaše mišljenje i stav o ovom prefiksu?

Matišić: Smatram da je krajnje vrijeme da jedini fokus bude na gospodarstvu, ekonomiji, investicijama, infrastrukturi i da napokon učinimo Gornji Vakuf-Uskoplje mjestom ugodnog življenja. Preduvjet svih pozitivnih procesa je vraćanje izgubljene političke stabilnosti u ovu općinu koja će zatim stvoriti uvjete i za bolju suradnju a samim time i zajedništvo.

Tema koja mora biti prioritet u obavljanju dužnosti načelnika općine je zapošljavanje i rad s mladima. Ne pristajem i ne priznajem podjele, svi smo zajedno u borbi za bolji život. Vrlo dobro znam tko sam i što sam no to me ne čini drugačijim, nego ću kao načelnik općine biti prvi među jednakima. Negativan kontekst u javnosti u smislu nacionalne netrpeljivosti naše općine mora prestati. Gornji Vakuf-Uskoplje je ponos svih nas i krajnje je vrijeme da ga kao takvog predstavljamo i drugima. Ono što me ohrabruje je da smo već dokazali da možemo i da se udruženim snagama viših razina, mogu pokrenuti neki procesi. Jedan od primjera je i politika HNS-a čiji su dužnosnici lobiranjem i djelovanjem dali doprinos svim značajnijim projektima vezanim za Gornji Vakuf-Uskoplje. Ipak, iz perspektive pozicije načelnika, može se i mora puno više.

Uskoplje.info: Što biste poručili biračima za kraj?

Matišić: Jedino što obećavam je da ću neumorno raditi i dati sve od sebe za sve žitelje naše općine. Svoje sugrađane pozivam da odbace nametnute nam strahove, prijetnje i ucjene i izaberu bolju budućnost svih nas ali i naše djece, da gradimo mostove suživota i još većeg povjerenja te da u nedjelju Gornji Vakuf-Uskoplje bude pravi primjer demokracije i jednog modernog društva. Idemo ujediniti sve naše različitosti u zajedničku nam budućnost, iskoristiti ih na korist svih naših potencijala i prilika koje smo zbog neosnovanih strahova od drugog i drugačijeg propuštali. Na prošlost ne možemo utjecati ali samo mi imamo pravo govoriti o stanju u našoj općini i načinu na koji ćemo istom upravljati. Ne dopustimo da nam netko drugi kroji politiku, život i budućnost naše djece. Gornji Vakuf- Uskoplje je općina svih nas koji u njoj živimo. Idemo zajedno u nedjelju odlučiti o našoj budućnosti jer svi imamo puno razloga ali jedan zajednički cilj-bolji život svih nas!

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING POŠALJITE VIJEST
Uskoplje

  drazen_uskoplje-800x445.jpg

 

Intervju s Draženom Matišićem, kandidatom stranaka HNS-a za načelnika općine Uskoplje prenosimo u cijelosti. 

Uskoplje.info: Kampanja je na samom završetku, možete li se osvrnuti na proteklih mjesec dana, jeste li zadovoljni odrađenim?

Matišić: Iskreno, vremena a ni uvjeta za klasičnu kampanju baš nismo ni imali. Moja želja je bila da se bavimo pravim problemima, da suočimo mišljenja i ideje, nismo se bavili drugima nego nastojali predstaviti svoj program i viziju koju su birači nadam se uspjeli primijetiti i kroz debate odnosno sučeljavanja kandidata koja smo imali. Stvorila se atmosfera „nas protiv njih“ što je apsolutno nepotrebno na lokalnoj razini i ovim tzv. komunalnim izborima. Tu atmosferu podjela poticali su domaći ali i akteri izvan naše općine što je još poraznije. Međutim, vjerujem kako žitelji nisu nasjeli na ove provokacije i da neće dopustiti daljnje podjele. Pandemija nas je sve vratila u stvarnost i primorala da bez napucanih skupova i umjetne atmosfere odgovaramo za sve učinjeno odnosno neučinjeno te u prvi red stavimo stvarne probleme. Međutim, bez kontinuiranog rada, malo se toga može postići u mjesec dana kampanje, stoga sam ponosan na svoju ekipu, hrabre ljude koji godinama zajedno sa mnom svakodnevno komuniciraju s ljudima i dokazuju svoju dostupnost. Oni su moja najbolja kampanja!

Uskoplje.info: Otkud Vam motiv za ponovnom kandidaturom?

Matišić: Odličan rezultat koji smo ostvarili prije četiri godine, neumorna ekipa koja je uz mene ali i bezrezervna potpora drugih stranaka okupljenih oko HNS-a, motivirali su me ali i primorali da istaknem svoj program i kandidaturu za načelnika. Sve ove godine ono što me nosilo bili su mali pomaci, projekti, susreti s “običnim” ljudima i nebrojeni dokazi da na ovim prostorima ima života i da je potrebno tako malo da svi živimo dobro. Ovo je predivan prostor, prostor dobrih, vrijednih ljudi koji su ujedno i naš najjači resurs. Žiteljima općine smo ponudili jako kvalitetnu listu na čelu s dr. Anom Novaković, ekipu koja je i do sada a i ubuduće spremna davati dio sebe kako bi jače i snažnije „gurali“ općinu naprijed.

Uskoplje.info: Čime su nezadovoljni građani Gornjeg Vakufa-Uskoplja i koji su Vaši planovi za rješavanje ključnih problema? Što općinska vlast može učiniti po pitanju zapošljavanja i odlaska mladih?

Matišić: Naši problemi su slični kao i u svim drugim sredinama a nedavna anketa je pokazala da se prije svega radi o zapošljavanju, zdravstvenoj skrbi te nedostatku adekvatnog društvenog života odnosno kulturnih sadržaja. U Proračunu moraju biti prepoznate poslovne ideje mladih ljudi kao npr. kroz start up projekte. Moramo se pridržavati načela izvrsnosti, najbolji među nama moraju dobiti priliku. Svjestan sam da je lokalna samouprava poprilično nemoćna u rješavanju problema odlaska, ali ono što je do nas, moramo ispoštovati. Bez perspektivnih mladih ljudi napretka neće biti. Sustav treba mijenjati, prilagođavati, od obrazovanja, kreiranja politika prema mladima, programa i poticaja, sve mora biti prilagođeno potrebi tržišta rada. Znanje i vještine moraju biti vrednovani inače je sve drugo uzaludno. Nerijetko pristajemo na polovična rješenja što vidimo i na primjeru brojnih projekata u našoj općini. Industrijska zona nije postigla željeni učinak, turistički potencijal je neiskorišten, Urbanistički plan nije mijenjan od 1976. godine, lokalni gospodarstvenici su zapostavljeni…

Zbog svega toga, nužna je reforma općinske uprave, trebaju nam konkretne demografske mjere, nova politika prema poljoprivrednicima s obzirom kako skoro 40 posto ukupne površine općine čini poljoprivredno zemljište koje moramo bolje iskoristiti, uvezati poljoprivrednike u zadruge, osigurati im plasman proizvoda te osigurati uvjete za preradu i skladištenje. Ogroman je popis potrebnih infrastrukturnih ulaganja, od lokalnih prometnica, završetka rekonstrukcije vodovodne mreže, saniranja deponije i nužnih uvjeta za sortiranje i reciklažu otpada. Moramo iskoristiti linkove sa dijasporom te već radimo na pripremi gospodarsko poljoprivrednog foruma. Kada je u pitanju primarna zdravstvena zaštita, uvijek može bolje no moram pohvaliti djelatnike Doma zdravlja ali i svih drugih nadležnih službi kada je u pitanju borba sa pandemijom, kao i dalje najaktualnija tema. Što se tiče društvenog života, najviše se proračunskih sredstava ulaže u Centar za obrazovanje, sport i kulturu i ona moraju biti bolje opravdana a ravnomjeran razvoj u svim segmentima života mora biti glavni kriterij ulaganja. Ipak, ništa od ovoga nije moguće bez povećanja prihodovne strane proračuna kojeg nema bez preferiranja i podrške domaćim gospodarstvenicima.

Uskoplje.info: Općina Gornji Vakuf-Uskoplje nerijetko je predstavljena kao nacionalno problematična općina. Kakvo je Vaše mišljenje i stav o ovom prefiksu?

Matišić: Smatram da je krajnje vrijeme da jedini fokus bude na gospodarstvu, ekonomiji, investicijama, infrastrukturi i da napokon učinimo Gornji Vakuf-Uskoplje mjestom ugodnog življenja. Preduvjet svih pozitivnih procesa je vraćanje izgubljene političke stabilnosti u ovu općinu koja će zatim stvoriti uvjete i za bolju suradnju a samim time i zajedništvo.

Tema koja mora biti prioritet u obavljanju dužnosti načelnika općine je zapošljavanje i rad s mladima. Ne pristajem i ne priznajem podjele, svi smo zajedno u borbi za bolji život. Vrlo dobro znam tko sam i što sam no to me ne čini drugačijim, nego ću kao načelnik općine biti prvi među jednakima. Negativan kontekst u javnosti u smislu nacionalne netrpeljivosti naše općine mora prestati. Gornji Vakuf-Uskoplje je ponos svih nas i krajnje je vrijeme da ga kao takvog predstavljamo i drugima. Ono što me ohrabruje je da smo već dokazali da možemo i da se udruženim snagama viših razina, mogu pokrenuti neki procesi. Jedan od primjera je i politika HNS-a čiji su dužnosnici lobiranjem i djelovanjem dali doprinos svim značajnijim projektima vezanim za Gornji Vakuf-Uskoplje. Ipak, iz perspektive pozicije načelnika, može se i mora puno više.

Uskoplje.info: Što biste poručili biračima za kraj?

Matišić: Jedino što obećavam je da ću neumorno raditi i dati sve od sebe za sve žitelje naše općine. Svoje sugrađane pozivam da odbace nametnute nam strahove, prijetnje i ucjene i izaberu bolju budućnost svih nas ali i naše djece, da gradimo mostove suživota i još većeg povjerenja te da u nedjelju Gornji Vakuf-Uskoplje bude pravi primjer demokracije i jednog modernog društva. Idemo ujediniti sve naše različitosti u zajedničku nam budućnost, iskoristiti ih na korist svih naših potencijala i prilika koje smo zbog neosnovanih strahova od drugog i drugačijeg propuštali. Na prošlost ne možemo utjecati ali samo mi imamo pravo govoriti o stanju u našoj općini i načinu na koji ćemo istom upravljati. Ne dopustimo da nam netko drugi kroji politiku, život i budućnost naše djece. Gornji Vakuf- Uskoplje je općina svih nas koji u njoj živimo. Idemo zajedno u nedjelju odlučiti o našoj budućnosti jer svi imamo puno razloga ali jedan zajednički cilj-bolji život svih nas!

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2022 ART  Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17