Iz nadležnog federalnog zavoda i Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske potvrdili su da je protekloga tjedna broj oboljelih znatno povećan te da je zabilježena srednja aktivnost bolesti sličnih gripi, odnosno da je gripa uzela maha.
U stručnoj terminologiji, niska aktivnost gripe znači da se prijavljuju pojedinačni slučajevi, dok srednji intenzitet aktivnosti virusa znači pojavu znatno većeg broja oboljelih te se kvalificira kao pojava epidemije.
Zabrinjavajuće je upozorenje da puni zamah oboljelih od virusa sezonske gripe, koji čak može biti smrtonosan, tek počinje!
Mogućnost da se krajem mjeseca poveća broj oboljelih potvrdio nam je i direktor Doma zdravlja Kiseljak dr. Nino Baban. Naime, prema njegovim riječima u Kiseljaku zasad srećom nema ni govora o epidemiji gripe. "Sporadičnih slučajeva oboljelih ima no ništa alarmantno" kazao je dr. Baban te dodao da je teško reći koje dobne skupine su najrizičnije s obzirom da zasad nema pravila.
"Zalihe vakcina koje smo dobili potrošene su davno a pacijenti su nerijetko donosili iste i samoinicijativno te smo i u takvim slučajevima izlazili u susret uz naravno obavezan liječnički pregled" dodao je dr. Baban te ponovio one ustaljene savjete kada je riječ o prevenciji te liječenju gripe, od izbjegavanja mjesta s puno ljudi do uzimanja puno tekućine ali i određenog vremenskog razdoblja koje se mora preležati. U slučaju povišene temperature, posjet liječniku je obavezan.
artinfo.ba