
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić boravio je danas u radnoj posjeti Gradu Gradačcu, gdje je održao sastanak s načelnikom Hajrudinom Mehanovićem i obišao pogon za preradu mlijeka u prahu čija je izgradnja u tijeku.
Tijekom sastanka razgovarano je o stanju i perspektivama poljoprivredne proizvodnje na području Gradačca, kao i o mjerama podrške koje Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kontinuirano provodi s ciljem jačanja domaće proizvodnje i prerade, navedeno je u priopćenju za javnosti.
U posljednje tri godine, poljoprivredni proizvođači i prerađivači s područja Gradačca ostvarili su ukupno 16,8 milijuna KM podrške kroz različite programe i mjere Federalnog ministarstva, što potvrđuje opredijeljenost za ravnomjeran razvoj poljoprivrede i jačanje lokalnih kapaciteta.
Ministar Hrnjić je istaknuo da posebno raduje činjenica da se na području Gradačca realizuju nove investicije u savremene proizvodne pogone, poput pogona za preradu mlijeka u prahu, koji će doprinijeti stabilnosti mliječne proizvodnje, stvaranju dodatne vrijednosti i jačanju konkurentnosti domaće prehrambene industrije.

“Ovo je prva ovakva investicija u Federaciji BiH i predstavlja jedan od koraka u rješavanju problema s povremenim viškovima mlijeka na tržištu. Pružanjem mogućnosti prerade mlijeka u prahu, ovaj pogon osigurava stabilnost proizvođačima, smanjuje gubitke i jača cijeli sektor mlijekarstva”, istaknuo je ministar Hrnjić.
“Cilj nam je da zadržimo trend rasta proizvodnje i prerade mlijeka te ćemo u programu poticaja za 2026. podržati cijelu mliječnu industriju Federacije da po potrebi suši mlijeko u pogonima u Gradačcu”, kazao je ministar Hrnjić tijekom današnje posjete.
Mliječna industrija 99, investitor projekta, do sada je ostvarila podrške resornog federalnog ministarstva u iznosu većem od milijuna KM. Sredstva su u posljednjih pet godina uložena u izgradnju, proširenje i opremanje novih građevinskih objekata kao i sufinanciranje aktivnosti na povezivanju gospodarskih društava za povezivanje ponude porodičnih poljoprivrednih gazdinstava i obrta u Federaciji BiH.
“Novi pogon za sušenje mlijeka ima kapacitet da dnevno osuši sto tona mlijeka od čega je moguće dobiti cca 8,5 tona praha. Vrijednost ove investicije je oko četiri milijuna KM”, kazao je Isad Djedović, magistar prehrambene tehnologije i rukovoditelj proizvodnje u Mliječnoj industriji 99.
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva nastavit će pružati podršku projektima koji doprinose razvoju poljoprivredne proizvodnje, prerade i zapošljavanja, s ciljem jačanja domaće proizvodnje i ruralnog razvoja širom Federacije Bosne i Hercegovine,priopćeno je.
artinfo.ba